Na 19 procent lidí bez problémů pokryje zvýšení životních nákladů ze svého platu. Naopak současná situace nutí 21 procent Čechů hledat zaměstnání s vyšším výdělkem, protože jejich nynější mzda na pokrytí vzrůstajících nákladů nestačí. Dalších 21 procent pociťuje finanční tlak, ale ještě si nejsou jistí, jak v příštích měsících s penězi vyjdou. Na 23 procent lidí zvýšené náklady sice utáhne, ale bude muset zvažovat své výdaje. Vyplývá to z ankety, které se na stránkách portálu Profesia.cz zúčastnilo v únoru a březnu 447 respondentů.
První čtvrtletí letošního roku bylo charakteristické prudkým nárůstem základních životních nákladů. Jde mimo jiné o růst cen energií, zdražování potravin a rekordní ceny pohonných hmot. Dopady covidové krize zřejmě dále prohloubí následky válečného konfliktu na Ukrajině.
"Inflace v ČR je nyní již na úrovni 11,1 procenta, což je více než dvojnásobek toho, jak to vypadá v dalších evropských vyspělejších ekonomikách," uvedl manažer finančních služeb společnosti Accenture Karel Kotoun. Reálný výdělek lidí podle něj letos klesne.
Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka může inflace v Česku vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent. Inflace také bude odeznívat déle, než se původně předpokládalo, řekl v polovině března Rusnok.
Podle dat pojišťovny BNP Paribas Cardif se lidé také více pojišťují proti neschopnosti splácet své závazky. Stále větší část populace si začíná uvědomovat, že nemá dostatek finančních rezerv na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky úvěrů při výpadku příjmu. Podle průzkumu BNP Paribas Cardif až 70 procent Čechů nepokryje své výdaje a závazky déle než tři měsíce, pokud přijdou o svůj pravidelný příjem.