Majitelé automobilů vybavených systémy, které umožňují manipulovat s emisemi, mají právo na odškodnění od výrobce. Uvedl to ve čtvrtek generální advokát Soudního dvora EU Athanasios Rantos. Jeho právní názor se týká žaloby, které čelí německý výrobce automobilů Mercedes-Benz.
Rantos také uvedl, že je na členských státech Evropské unie, aby stanovily metody pro výpočet odškodného, které by zajistily jeho adekvátní výši. Soudci Soudního dvora EU nejsou sice právním názorem generálních advokátu vázáni, ve většině případů se jím ale řídí, uvedla agentura Reuters.
Podle německého právníka Clause Goldensteina zastupujícího 42 500 klientů, kterých se tento případ týká, Rantosův názor usnadní prosazování nároků na odškodné. Tento názor je podle něj důležitý tím, že se netýká pouze úmyslného, ale také nedbalostního jednání podniků. Společnost Mercedes-Benz poukázala na to, že advokátův názor není závazný a že samotný Soudní dvůr EU zatím nerozhodl.
Kauzu zahájil u německého soudu kupec ojetého vozu Mercedes C 220 CDI. Německý soud předběžně dospěl závěru, že vůz je vybaven nezákonným systémem, který umožňuje manipulaci s emisemi. Následně se obrátil na Soudní dvůr EU s dotazem, zda má podle zákonů EU kupec v takovémto případě nárok na odškodné a jak se má výše případného odškodného stanovit.
Manipulace s automobilovými emisemi se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen. Ten v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí nainstaloval zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě.