Nejen obligátní Chorvatsko, ale i Egypt, Řecko nebo Turecko i letos přivítají statisíce Čechů. Cestovní kanceláře sice uvádějí, že počet zahraničních dovolených v roce 2021 klesl kvůli covidu zhruba o 10 %, ovšem teď, když je virus snad na ústupu, by se čísla měla vrátit k normálu.
Ať už se vydáte kamkoli, vyplatí se s sebou mít jak místní hotovost, tak platební kartu. Stejně jako u nás, i ve většině zahraničních zemí, kam Češi vyrážejí na dovolenou, už léta platí, že karty berou téměř všude. V hotelu, v restauraci, často dokonce i ve stáncích na trhu. Nemusíte tak neustále nosit po kapsách cizí bankovky a mince, v jejichž hodnotách se pořádně nevyznáte, a vyskládat správný obnos zabere věčnost.
Ale pozor, záleží také na tom, jakou kartou platíte. Přesněji řečeno, jestli platíte debetní kartou vázanou na váš běžný účet, nebo kartou kreditní – speciální kartou, kterou si založíte zvlášť a která nabízí oproti té debetní zajímavé výhody. Jsou hned 3 dobré důvody, proč se v zahraničí víc vyplatí platit kreditkou:
1. Má příznivější směnný kurz
Každá platba kartou v zahraničí se při zaúčtování přepočítává na české koruny podle aktuálního kurzu. Přitom u různých bank a platebních karet se výhodnost kurzů často výrazně liší. Podobně jako ve směnárnách, kam si chodíme vyměnit hotovost. U některých bank se ale platby kreditkou skutečně vyplatí, jako třeba u Hello bank!, která používá pro platby kreditkou v zahraničí středový kurz Mastercard bez dalších přirážek – což je jeden z dlouhodobě nejvýhodnějších kurzů, které můžete využít.
2. Přijímají ji autopůjčovny a další poskytovatelé služeb
U služeb, které vyžadují vratnou zálohu – typicky autopůjčovny, hotely, bezobslužné benzínky a podobně, s obyčejnou kartou k účtu často nepochodíte. Naopak s kreditkou problém nebývá. Dvojnásob to platí třeba ve Spojených státech a dalších anglicky mluvících zemích, kde jsou kreditní karty mnohem rozšířenější než u nás. I proto s sebou zkušení cestovatelé mívají vždycky karty obě.
3. Funguje podobně jako odložená platba
Může se stát, že na účtu před návratem z cest už nejsou peníze na nákup suvenýrů. To se dá přežít. Ale co když vám uletí letadlo, a pak vám nezbude na nové letenky a náhradní ubytování? Případně potřebujete uhradit náklady za lékařské ošetření? To už může být zádrhel, který přitom kreditka elegantně vyřeší. Funguje totiž jako karta pro odložené platby. Letenku koupíte teď a zaplatíte klidně, až se vrátíte z dovolené.
Na výběry z bankomatů volte debetní kartu
Jak už jsme psali, v zahraničí je ideální mít obě karty. Jak kreditku, tak debetní kartu k účtu. Zatímco na nakupování se víc vyplatí kreditka, na výběry hotovosti z bankomatu zase debetka. Zejména kvůli poplatkům za výběry, které u kreditek bývají vyšší.
Při výběru z bankomatu nebo platbě přes terminál v zahraničí si také dejte pozor ještě na jednu věc, takzvanou dynamickou konverzi (DCC). Většina zahraničních bankomatů a někdy i platebních terminálů, vám bude vnucovat přepočet částky rovnou na české koruny. Jenže téměř vždy v méně výhodném kurzu. Proto radíme: Odmítněte dynamickou konverzi a vždy chtějte zaplatit v místní měně.