Praha 5. května 2022 (PROTEXT) - Mezinárodně uznávaný psychiatr dlouhodobě zkoumající potenciál psychedelik vystoupí 11. května 2022 v Praze, kde bude přednášet na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Více než 15 let stojí Dr. Ben Sessa v popředí výzkumu psychedelických látek ve Spojeném království, a to mj. v rámci spolupráce s Imperial College London. Sessa vedl výzkum terapie asistované MDMA v léčbě závislosti na alkoholu, jehož výsledky jsou široce publikovány v akademickém a lékařském tisku. Již 30 let pracuje jako psychiatr mládeže i dospělých v oblasti léčby závislostí a traumatologické psychiatrie.
V přednášce bude věnována zvláštní pozornost vývojovým příčinám závislostí a poruch souvisejících s traumatem a potenciálu, který psychedelika, zejména MDMA, pro léčbu nabízí, jakožto bezpečný a účinný přístup k těmto jinak obtížně léčitelným a celoživotním duševním poruchám.
Po přednášce bude následovat diskuze nad možnostmi, které tato léčba nabízí pro kontext České republiky. Kromě Bena Sessy vystoupí také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, spoluzakladatel Psychedelické kliniky Psyon Stanislav Milotinský a Tomáš Páleníček, který je vedoucím Centra psychedelického výzkumu v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ). Diskuzi bude moderovat bývalý šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík, který nově působí jako ředitel výzkumu ve Společnosti Podané ruce.
Léčebný přístup doktora Sessy k závislosti je novátorský v tom, že právě potlačovaná traumata jsou velmi často zdrojem závislostního chování jedinců. V průběhu svého působení coby dětský a dorostový psychiatr vypozoroval, že se u týraných dětí nevyřešené trauma často vyvine v poruchu v dospělosti, a to zejména závislost.
V poslední době se ukazuje, že je to právě látka MDMA, která má velmi dobré výsledky u léčby duševních chorob, které způsobují traumata - například posttraumatická stresová porucha. Podobně jako například u válečných veteránů se i Dr Sessa snaží v tyto staré, potlačované a bolestivé vzpomínky v kontrolovaném prostředí u pacientů znovu zvědomit a terapeuticky je ošetřit.
Jeho studie mají také druhotný cíl a to ověření konceptu bezpečnosti a přijatelnosti těchto látek v psychiatrickém prostředí. Psychedelika jsou ve většině v západních zemích stále řazena do stejné skupiny návykových látek bez léčebného využití jako je kokain nebo heroin. Řada současných výzkumů (včetně těch Sessových) ale dokazuje, že pro určité diagnózy nemají psychedelika konkurenci.
Mimo to doktor Sessa při návštěvě českému publiku přiblíží aktivity Awakn Life Sciences, biotechnologické společnosti, kterou spoluzaložil za účelem vývoje, výzkumu a dodávání psychedelických léků prostřednictvím otevření dvacítky klinik ve Spojeném království a Evropské unii. Ty poskytují psychedeliky asistovanou psychoterapii pro širokou škálu psychiatrických indikací.
Mimo to je Sessa je spoluzakladatelem a bývalým prezident konference Breaking Convention. Je autorem knih The Psychedelic Renaissance (2012/2017), románu To Fathom Hell or Soar Angelic (2015) a Altered States (2021).
Akci organizuje Česká psychedelická společnost (CZEPS) ve spolupráci s PSYRES – Nadačním fondem pro výzkum psychedelik a za podpory Think Tanku Racionální drogové politiky a Magazínu Legalizace.
Vstupenky: ZDE
Fb událost: ZDE
Kontakt pro novináře (guestlist/rozhovor s Dr. Sessou): Eva Césarová, eva.cesarova@gmail.com
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.