Praha 26. února 2021 (PROTEXT) - Pandemie covid-19 a související opatření se stala tématem posledních měsíců. Dotkla se nejen jednotlivců, ale také firem, které musely upravit své fungování a zároveň neustále počítat s možným výpadkem pracovníků. Mnoho z nich proto zavedlo preventivní opatření, ale jiné šly ještě dál. Jak se doba pandemie promítne do oblasti firemních benefitů?
Proplácení testů, respirátorů i povinné karantény
Jedním z nejskloňovanějších slov posledních měsíců je home office, který firmám pomáhá udržet fungování alespoň na dálku a zároveň umožnil řešit problémy s karanténou - nejen té dobrovolné (preventivní), ale i povinné. Díky tomu se tak zaměstnanci nemusí obávat výpadku příjmů. Je však potřeba domluvit se s lékařem. „V případě práce z domova zaměstnanců v povinné karanténě se musí zaměstnanec domluvit se svým lékařem na tom, že nechce neschopenku. Může tak nadále vykonávat pracovní činnost, aniž by mu hrozilo krácení příjmu," vysvětluje Zuzana Gučíková, personalistka jazykové agentury Skřivánek.
Jak vyplynulo z lednového průzkumu Behavio, do práce aktuálně chodí 63 procent lidí. Pětina lidí pak střídá domácí kancelář s tou pronajatou zaměstnavatelem. Právě tento kombinovaný režim se těší oblibě mezi zaměstnanci i zaměstnavateli a do budoucna v něm je i největší potenciál. Pro firmy proto stále bude aktuálním tématem nastavování karanténního a testovacího systému. "Již od loňského března máme nastaven systém vlastní chytré karantény. Pokud má některý z kolegů podezření na rizikový kontakt, přesune se do domácí karantény a bez čekání na přetíženou hygienu si dojde na vlastní test, které proplácíme," popisuje David Mecl, ředitel společnosti Ekonomické stavby. Tento systém se firmě vcelku osvědčil, ale i tak se objevilo několik lokálních ohnisek. "Jednoho dne jsem ale během týdne dostal zprávu o pozitivních testech poloviny moravského týmu. Druhý týden pak pozitivní výsledky ochromily práci velké části manažerů staveb v Česku. V polovině října karanténou či přímo pozitivním výsledkem testu zase vypadlo 30 % výrobní kapacity na našich stavbách," dodává.
Standardem je rovněž dodávání hygienických a ochranných pomůcek, kterými firmy své zaměstnance zásobují. "Běžně jsme zaměstnancům poskytovali roušky, nyní jsme i s ohledem na novou mutaci automaticky zvolili respirátory třídy FFP2," popisuje Zuzana Gučíková.
Očkování jako další krok?
V posledních měsících se skloňuje téma očkování, jako řešení pandemie. Některé firmy tak přesunuly svou pozornost také tímto směrem, kdy kromě preventivních opatření začínají řešit možnost očkování vlastních zaměstnanců. Některé z nich už nyní hovoří o odměně pro zaměstnance, kteří očkování podstoupí, či plánují postavit vlastní očkovací centra.
Jinde i os ohledem na nedostatek vakcín volí opatrnější přístup. „Každý má mít naprostou svobodu se o svém zdraví rozhodovat sám podle vlastního uvážení. Je nezdvořilé vytvářet nepřiměřený firemní či společenský tlak. Můžeme vysvětlovat, můžeme klást argumenty, ale měli bychom dát velký pozor, aby se naše vysvětlování nezměnilo v přesvědčování či se dokonce nestalo nátlakem. Ostatně nemáme a nebudeme mít letos vakcíny ani pro ty, kteří se očkovat chtějí," komentuje situaci David Mencl. S vidinou dalších vakcín, ale i nových mutací, budou otázky zvýhodňování či dokonce podmínek pro vstup na pracoviště ještě velkým tématem.
Kontakt: