Praha 11. října 2021 (PROTEXT) - S ředitelem společnosti Atlas Software Michalem Kocandou o tom, jak firmám a živnostníkům pomáhají produkty vyvinuté českou firmou pro české prostředí. O změnách legislativy a novince Chytrá datovka.
Proč jste si pro vývoj vybrali právě produkt zaměřený na datové schránky?
Datové schránky budou v následujících letech nedílnou součástí elektronické komunikace. Jejich systém funguje od roku 2009 a pro firmy a podnikatele se od té doby staly nedílnou součástí jejich profesních životů. Ale upřímně řečeno, ne vždy jsou se všemi funkcemi zcela spokojeni. Tento trend vnímáme a ptáme se našich zákazníků, jak jim jejich profesní život maximálně usnadnit, aby se mohli věnovat svému podnikání. V roce 2020 jsme realizovali vlastní výzkum a zjišťovali jsme, které funkce naše klienty na běžné datovce obtěžují a které je potřeba zlepšit.
Co tedy podnikatelům na datových schránkách nejčastěji vadí?
Situací, kdy se podnikatelé potýkají s nedokonalostmi běžných datových schránek, je spousta. My je velmi pečlivě monitorujeme a na nedostatky reagujeme. Mnoha podnikatelům vadí, že pokud se do schránky přihlásíte, je datová zpráva prohlášena za doručenou a vám začínají běžet lhůty pro vyřízení. Pokud se nepřihlásíte, dojde k doručení fikcí. Schránka navíc funguje pouze jako schránka, nikoliv jako archiv. Pro některé podnikatele je těžké se v běžné datovce vyznat, mít přehled o tom, co se děje.
„V roce 2023 bude datová schránka všem OSVČ, firmám i fyzickým osobám, které využívají e-Identitu, zřízena automaticky. Přejde tak na ně povinnost komunikovat s úřady výhradně prostřednictvím datové schránky.“
Jaký očekáváte další vývoj v oblasti datových schránek? Čekají nás velké změny?
Počet aktivních datových schránek bude v následujících letech enormně růst. Výrazné změny se navíc podnikatelé dočkají už za rok a půl. Všem OSVČ, firmám, i fyzickým osobám, které využívají e-Identitu, bude automaticky a bez jejich žádosti zřízena datová schránka. To bude mít pro podnikatele podstatný vliv nejen na způsob doručování dokumentů, ale může to pro ně znamenat povinnost komunikovat s úřady výhradně prostřednictvím datové schránky. Obsluha datové schránky ovšem může být pro některé drobné živnostníky velkým problémem a představovat další zátěž související s jejich podnikáním. My jim tuto situaci chceme významně usnadnit. Díky aplikaci Chytrá datovka, kterou jsme vyvinuli, pracují podnikatelé efektivněji. Aplikace jim pomůže ušetřit jejich čas a peníze, což je pro firmy to nejzásadnější.
Jaké jsou tedy hlavní výhody Chytré datovky?
Chytrá datovka je pro uživatele intuitivní podobně jako běžný e-mailový klient, který dennodenně používá. Příjemné a přehledné uživatelské prostředí nabízí neomezenou archivaci zpráv nebo třeba spravování více schránek najednou. Klient má také možnost rozhodnout se, které zprávy chce nebo nechce přijmout, což mu dává větší kontrolu nad různými lhůtami. Všechny zprávy mu zůstávají, nemažou se po 30 dnech. Přihlásit se může odkudkoli, třeba i z dovolené u moře, a na jeden klik si může přeposílat datové zprávy na svůj e-mail. Výhod je však mnohem víc a další budou přibývat, a to i s ohledem na stále se měnící legislativní prostředí.
Jak klient dopředu pozná, že mu bude aplikace vyhovovat?
Přišli jsme s novinkou 30denního zkušebního období zdarma. Klienti tak sami poznají, jaké výhody jim Chytrá datovka přináší, a přitom je to nestojí ani korunu. Cenově jsme produkt nastavili tak, aby byl náklad pro klienty minimální.
Pro jaký typ firmy je Chytrá datovka určena?
Je to produkt pro firmy, které již datovou schránku mají a chtějí vyřešit nedostatky některých funkcí. Cílem je nabídnout vhodný produkt pro různé segmenty zákazníků. Na trhu máme již etablovaný produkt s názvem Manažer datových schránek online, který je ideální pro velké firmy a korporace. Chytrá datovka je určena spíše pro menší firmy, živnostníky nebo fyzické osoby podnikatele.
Jaké jsou prozatím na aplikaci ohlasy?
Zpětné vazby od klientů jsou zatím pozitivní a samy potvrzují výjimečnost tohoto řešení. Zákazníci jsou nadšeni především z toho, že nemusejí neustále řešit přihlašování mezi jednotlivými schránkami, stačí jim pouze jedno heslo. Rovněž nyní mají pod kontrolou, kterou zprávu již přijali a kterou přijmou třeba až po víkendu. Ta změna je pro mnohé zcela zásadní.
Stále více se řeší téma bezpečnosti a ochrany dat. Jakým způsobem je aplikace zabezpečena?
Bezpečnost je pro nás na prvním místě. Klientská data jsou šifrovaně uložena na privátním cloudu společnosti Amazon Web Services, Inc., umístěném ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Pro přenos dat využíváme kryptografický protokol Transport Layer Security (TLS) v nejnovější verzi.
Co společnost Atlas software v současné době dělá a jak vypadá vaše produktové portfolio?
To, co nás odlišuje od konkurence a v čem jsme naprosto unikátní, je, že naše produkty a služby připravujeme speciálně pro český trh. Jsme tak schopni zohlednit lokální potřeby a reagovat na tržní specifika. V současnosti nabízíme více než 20 samostatných právních, manažerských a informačních softwarů, společně s celou řadou funkčních doplňků. Nadále naši produktovou a servisní skladbu rozšiřujeme a inovujeme. Péči o zákazníky a technickou podporu zajišťujeme pomocí vlastního klientského centra, linky zákaznické podpory a servisních pracovníků s celorepublikovou působností. Naším nosným produktem je jeden z nejmodernějších právních informačních systémů Codexis a firmami vysoce ceněný manažerský software Equanta.
Kontakt:
Pavel Čihák, Atlas Consulting