Praha 1. července 2021 (PROTEXT) - Velvyslanectví Bulharské republiky a Bulharský kulturní institut v Praze jsou opět mezi hlavními partnery Olomoucké arcidiecéze při pořádání oslav výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a Dnů lidí dobré vůle, které se již po dvaadvacáté konají v moravském Velehradě.
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje ve Velehradském klášteře přivítala šest bulharských ikon z počátku 20. století, které darovala Bulharská pravoslavná církev pravoslavnému katedrálnímu chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Tato cenná sbírka zobrazující sv. Cyrila a Metoděje a jejich žáky poprvé opustí Prahu a bude ve Velehradě hostovat do 12. července.
Mohou si je tedy prohlédnout i návštěvníci Dnů lidí dobré vůle, které proběhnou ve dnech 4.-5. 7. 2021. Hlavním akcentem programu je i dokumentární výstava Světlo písma, která bude zahájena 4. července v 15:00 na Stojanově gymnáziu ve Velehradě. Gymnázium letos slaví 170 let od narození svého patrona Antonína Cyrila Stojana. Expozice je dílem nadace Eleny a Ivana Duychevových a byla připravena Státním kulturním institutem v Bulharsku. Skládá se z dvaceti čtyř panelů s nejcennějšími zdobnými bulharskými středověkými rukopisy, texty mající klíčový význam pro slovanské písmo v dějinách evropské kultury. Panely jsou doplněny texty v češtině.
Z Velehradu odcestuje výstava do foyeru Mrakodrapu 21, budovy sídla Zlínského kraje a Krajského úřadu, kde bude k vidění do konce července.
Bulharsko v posledních letech velmi dobře spolupracuje s olomouckým arcibiskupstvím i se státními institucemi v Zlínském kraji. V roce 2017 byla ve velehradském kostelíku Cyrilka představena výstava Ikonografie Stefky Nikolové. V následujícím roce pří oficiální návštěvě darovala bulharská viceprezidentka Ilijana Jotova bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje ikonu svatých bratří, kterou vysvětil tehdejší farář římskokatolické farnosti při bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě Petr Přádka.
Velehrad je významným duchovním centrem, místem častých církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Již od středověku je spojován s metropolí arcibiskupa Metoděje a politicko-správním centrem Velkomoravské říše v 9. století. Ten zde sloužil ve slovanském jazyce a bojoval s trojjazyčnou herezí. Roku 869 byl papežem Hadriánem II. jmenován arcibiskupem Moravy a Panonie. Zemřel ve Velehradu v roce 885 a s největší pravděpodobností byl pohřben ve staré bazilice.
KONTAKT:
Volodya Gotsev