Začít s přípravou dostavby jaderné elektrárny, jejímž preferovaným dodavatelem se stala jihokorejská státní společnost KHNP, je nejvyšší čas už nyní, shodli se účastníci kulatého stolu Svazu podnikatelů ve stavebnictví, kteří se sešli v PressCentru ČTK. Hosty pořadu byli prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza, bývalý šéf této instituce a generální ředitel generálního dodavatele stavby Temelína Václav Matyáš, zakladatel Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Zdeněk Bittnar a předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Robert Špalek. Případný časový skluz považují tito experti za nepřípustný, s přísunem informací o projektu však spokojeni nejsou.
V roce 2029 má začít dostavba jaderné elektrárny Dukovany. Dva nové bloky by měly být hotové do roku 2036. Smlouvu s jihokorejskou společností KHNP, která je generálním dodavatelem stavby, má vláda schválit a investor podepsat na jaře příštího roku, a mimo jiné by v ní měla být zakotvena šedesátiprocentní účast českých podniků.
"Před čtyřmi lety jsme debatovali o tom, zda vůbec budeme dostavovat elektrárnu v Dukovanech. Postupem doby jsme se dopracovali k tomu, že se skutečně v tuto chvíli řeší vlastně finální kontrakt mezi investorem a dodavatelem. A my za stavebnictví jsme nervózní. Jednak z toho, jak budou naplněny podmínky tohoto kontraktu, i z toho, aby se věci podařily. Jsme totiž všichni na jedné lodi – vláda, české stavebnictví, investor i preferovaný dodavatel,“ předeslal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Jiří Nouza.
Sestřih pořadu si můžete pustit ZDE:
Za stavební firmy apeluje Nouza na to, aby se extrémní pozornost věnovala právě přípravě celé akce. "Jde o největší investiční projekt v České republice, není to nákup rohlíku v supermarketu. Čas, který promarníme v přípravě, už nikdy nedoženeme,“ zdůraznil.
Zároveň nabádá k obezřetnosti. "Musí se spolu naučit komunikovat dva světy, evropský a asijský. Byť jsou reference o postavených jaderných elektrárnách na straně KHNP impozantní, jde o stavby mimo Evropu. Jenže legislativní prostředí v Evropě je velmi odlišné od toho v Arabských emirátech nebo v Egyptě. Srážka s realitou by mohla znamenat zdržení nebo i neúspěch dostavby. České firmy musí zvažovat, v jaké chvíli by do toho chtěly či měly vstoupit. Nerozumíme tomu, že se z našeho pohledu nic neděje. Nebo nemáme informace. Obojí je špatně. Kromě toho, že 31. října má být slyšení v hospodářském výboru Poslanecké sněmovny, kde by se měl prezentovat preferovaný dodavatel.“
Bývalý prezident SPS Václav Matyáš popsal historii výstavby Temelína, jíž byl součástí v roli generálního ředitele generálního dodavatele stavby a apeloval na to, aby se s přípravami celé akce začalo co nejdříve. "Jestli by se mělo koncem roku 2029 začít betonovat a měla by být základová deska pod ten první dvojblok, tak nyní, kdy píšeme už téměř rok 2025, by se měly rozjet práce na přípravě objektu, staveniště, vlastního projektu. Je nutné mít stavební povolení. Bez účasti českých projektantů, ve spolupráci s KHNP, se ten projekt se bude rodit těžko,“ upozornil. V šedesátiprocentním zapojení domácích subjektů vidí nejen účast stavebních dodavatelů, ale také účast na inženýrském vedení dostavby.
Robert Špalek, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), je přesvědčen, že čeští technici jsou na tuto výzvu připraveni. "Sdružujeme více jak 32 tisíc autorizovaných osob. Máme třináct oborů autorizace, z nichž většina by se měla podílet na přípravě prací v Dukovanech. Bez českých inženýrů a techniků se dostavba neobejde. Ani to nejde. Naše legislativa určuje, že autorizované osoby musí zpracovat projekty, musí na ně dohlížet i dohlížet na stavby.“
Fotogalerie: České firmy a dostavba Dukovan: Souhrn slovem a obrazem
Zdeněk Bittnar, zakladatel Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) odhaduje, že pro zajištění projektu budou nezbytné minimálně čtyři tisíce technicky vzdělaných osob včetně jejich zapojení i ve vzdálenější budoucnosti. "Ve Spojených státech je už licencovaná elektrárna na 80 let. To, co stavaři odvedou, by mělo mít dostatečnou trvanlivost. Navíc žijeme v době, kdy začínáme více dbát na životní prostředí. To je ve stavebnictví o použití betonu, jehož základní surovinou je ‚ne-ekologický’ cement. Čili se musíme snažit odstranit z technologického procesu tyto materiály a nahradit je něčím šetrnějším.“
Robert Špalek nadto zmínil, že kapacity pro dostavbu mají jinou strukturu než v minulosti. "Roztříštěnost firem je znatelnější, a bude důležité, jak k tomu preferovaný dodavatel přistoupí. Příprava nebude vůbec jednoduchá. Od revoluce tady tak velká investice nebyla,“ podtrhl.
Celý záznam debaty si můžete pustit ZDE:
Za zásadní považuje předseda ČKAIT to, jak bude celá akce zorganizovaná, vyprojektovaná a zda se jí podaří v rámci legislativního prostředí schválit včas. "Nemáme autoritářský stát. Musíme se vyrovnat s mnoha odvoláváními, ať už v projekční přípravě, tak v dalším průběhu. Stát musí ty soutěže dobře připravit. Bylo by vhodné, aby u toho byli nebyli jenom právníci, ale také odborníci z výstavby,“ myslí si Robert Špalek.