Praha 5. prosince 2024 (PROTEXT) - Sdružení CzechInno ve spolupráci s partnery vyhlásilo vítěze 14. ročníku soutěže Vizionáři, v jejímž rámci každoročně vyhledává, vyhodnocuje a oceňuje inovativní počiny v českém podnikání s tím nejvýznamnějším technologickým, ekonomickým a sociálním přínosem nebo jejich kombinací. Uděleno bylo pět ocenění Vizionář 2024, pět čestných uznání a letos poprvé také porota sáhla ke speciálnímu ocenění za šíření dobrého jména českých inovací ve světě. Osobností projektu Vizionáři 2024 se stal prezident Elektrotechnické asociace ČR Jiří Holoubek.
„V letošním čtrnáctém ročníku Vizionářů měla porota skutečně velmi těžkou práci,“ rekapituluje proběhnuvší ročník soutěže předseda odborné poroty Pavel Švejda. „Nominací bylo nejvíce v historii soutěže a žádnou z doručených přihlášek jsme nemohli vyřadit v prvním kole, všechny totiž obsahovaly hodnotné inovace, jejichž autory byli sami přihlašovatelé. Výběr proto byl skutečně těžký a uspěly jen inovace s největším potenciálem ovlivnit směřování budoucnosti,“ uzavírá Pavel Švejda.
Porota projektu Vizionáři z nominovaných inovací vyzvala k podání přihlášek jen ty subjekty, které kombinovaly technologický, ekonomický i sociální aspekt své inovace – a uspěly zejména ty z nich, který měly, vedle velmi silné technologické stránky jejich provedení, potenciál předcházet vysokým škodám se zásadním dopadem nebo chránit životní prostředí. Mezi Vizionáři 2024 se tak objevují inovace zpracovávající nebezpečný odpad, využívající umělé inteligence k diagnostice chorob nebo zlepšení životních podmínek kriticky ohrožených druhů zvířat nebo přinášející významné úspory a prevenci škod v oblasti stavebnictví. Vyhlášeno bylo také ocenění za přínos v oblasti kyberbezpečnosti.
Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které soutěži Vizionáři 2024 dlouhodobě poskytuje svou záštitu, nominuje do soutěže potenciální adepty na ocenění i se účastní činnosti odborné poroty, komentuje účast své instituce takto: „Projekt Vizionáři nám každoročně přináší inspiraci o tom, kam se ubírá české inovační podnikání a trendy v oblasti pokročilé digitalizace, využívání umělé inteligence v praxi, ale i využívání technologií ku prospěchu lidstva a planety. Vnímám jej jako velmi potřebnou aktivitu, která i ostatním pomáhá ukazovat, že i přes složité začátky dávají inovační aktivity smysl, protože mohou pomoci zlepšit život všech z nás. Ministerstvo průmyslu a obchodu je hrdou součástí tohoto projektu a velmi rádi podpoříme Vizionáře v jejich dalším rozvoji prostřednictvím našich programů na podporu podnikání,“ uzavírá Petr Očko.
„Vizionáři zde v sále nás nepřestávají udivovat svou vynalézavostí, ale také houževnatostí, s kterou přistupují k realizaci svých vizí a jejich uvádění do praxe,“ komentuje svou účast na slavnostním vyhlášení Marta Hrabovská, ředitelka korporátního centra Komerční banky, která je generálním odborným partnerem projektu Vizionáři. „Za Komerční banku budeme rádi sledovat jejich další inovační trajektorii a velmi rádi pomůžeme jejich rozvoji našimi službami, produkty i poradenstvím,“ doplňuje Marta Hrabovská.
“České Radiokomunikace přispívají k rozvoji České republiky nejen poskytováním datových služeb, ale také podporou inovací a zodpovědným přístupem k životnímu prostředí,“ říká k zapojení do projektu Vizionáři členka vedení společnosti s gescí za oblast udržitelnosti Anna Tůmová. „Spolupráce s projektem Vizionáři a v něm oceněnými subjekty je pro nás příležitostí k posouvání hranice možností a společnému vytváření udržitelnější budoucnosti.”
Čerstvými držiteli titulu Vizionář 2024 jsou:
- Společnost COMTES FHT, a.s. za svou inovativní Metodiku měření mechanických vlastností materiálů s pomocí miniaturních zkušebních těles a její technologický, ekonomický a sociální přínos v oblasti materiálových technologií
- Společnost GEMA, s.r.o. za CorrSen – systém pro monitoring korozivity atmosféry v reálném čase a jeho technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast stavebnictví
- Společnost ProSpon, spol. s r.o. za svůj systém Magro – neinvazivně rostoucí endoprotézu pro dětské onkologické pacienty a jeho technologický a ekonomický přínos v oblasti zdravotnictví
- Společnost TRAFIN OIL, a.s. za Technologii a výrobní podnik pro zpracování použitých kuchyňských olejů na biopaliva a její technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast ochrany přírody
- Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. za Elektrocké hybridní letadlo eVTOL MiYa a jeho technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast logistiky.
Speciální ocenění odborné poroty projektu Vizionáři 2024 získala:
- Společnost Blindspot Solutions, s.r.o. za šíření dobrého jména českých inovací v zahraničí prostřednictvím realizace projektu Tehanu Interspecies Money.
Čestné uznání odborné poroty projektu Vizionáři 2024 získali:
- Společnost Aphaserver, s.r.o. za svůj technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast kyberbezpečnosti – oceněno bylo Security Operations Centrum (SOC) společnosti s unikátními parametry určené pro využívání v malých a středních podnicích
- Společnost HERBAVITA CZ s.r.o za svůj technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast zemědělství – porota ocenila systém pro automatickou detekci a řešení příčin mastitidy u skotu s pomocí AI
- Společnost Intellmaps s.r.o. za technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast stavebnictví; porotu zaujala Aplikace Intellmaps pro tvorbu digitálních dvojčat budov integrující vícezdrojová data
- Společnost SILMOS s.r.o. za technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast lesního hospodářství. Společnost vyvinula a do praxe uvedla Technologii KAPS-LE pro zkvalitnění, zefektivnění a zlevnění výstavby zpevněných lesních cest
- Společnosti Stabilplastik, spol. s r.o. za její technologický, ekonomický a sociální přínos pro oblast logistiky prostřednictvím vývoje a uvedení na trh Chytré palety.
Titul Osobnost projektu Vizionáři 2024 získal:
- Ing. Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnické asociace ČR za dlouhodobý přínos pro úspěšnou a vyváženou digitální transformaci českých malých a středních podniků.
Cílem projektu bylo nejen ocenit výjimečně inovativní české firmy, ale i jim nabídnout okamžitou spolupráci v rámci systému projektů na podporu rozvoje inovací, které realizuje sdružení CzechInno jako hlavní organizátor soutěže a také partneři soutěže, a v neposlední řadě zprostředkovat navázání efektivní spolupráce i mezi oceněnými firmami navzájem.
O projektu Vizionáři:
Cílem projektu Vizionáři je každoročně oceňovat české firmy, podnikatele a výzkumné organizace - konkrétní autory inovativních produktů, výrobků, postupů či služeb. Účelem projektu Vizionáři je mobilizovat inovační potenciál českých podniků a organizací a napomoci úspěšné komercializaci inovativních nápadů, s kterými přišly v uplynulém období. Sdružení CzechInno v tomto ohledu vnímá za důležité zejména to, aby se o novinkách na poli inovací dozvídala široká veřejnost a aby co nejvíce pronikaly do praxe. Projekt Vizionáři je letos realizován již čtrnáctým rokem.
V odborné porotě projektu Vizionáři jsou zastoupeny organizace se zaměřením na dlouhodobou podporu inovací v podnikání a aplikovaném výzkumu, a to: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Úřad průmyslového vlastnictví ČR, Český statistický úřad, Technologické centrum Praha, Asociace inovačního podnikání ČR, Společnost vědeckotechnických parků ČR, Asociace výzkumných organizací ČR, sdružení CzechInno a zástupci generálního a hlavního odborného partnera projektu – Komerční banky a Českých Radiokomunikací. Pro oblast kyberbezpečnosti má v porotě nově svého zástupce CyberSecurity Hub.
Generálním partnerem projektu Vizionáři 2024 se stala Komerční banka, hlavními odbornými partnery byli České Radiokomunikace, Technologické centrum Praha jako koordinátor sítě Enterprise Europe Network Česká Republika, CyberSecurity Hub, Asociace inovačního podnikání ČR a Společnost vědeckotechnických parků ČR. Projekt získal záštitu ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely a radního Hlavního města Prahy Daniela Mazura a uskutečnil se za podpory Evropské unie – programu Digitální Evropa a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a jím implementovaného Národního plánu obnovy. Mediálními partnery projektu jsou server BusinessInfo, společnost RADIOHOUSE a časopis Inovační podnikání a transfer technologií.
O sdružení CzechInno:
Sdružení CzechInno (CzechInno, z.s.p.o.) je česká nevládní nezisková organizace založená v r. 2011 k podpoře inovačního podnikání, která působí v roli inovačního matchmakera propojujícího ve svých projektech soukromou, veřejnou a akademickou sféru. Od r. 2015 se specificky zaměřuje na témata související s Průmyslem 4.0 a implementací digitálních inovací do podnikatelské praxe i běžného života.
V r. 2017 se CzechInno stalo zakladatelem Středoevropské platformy pro digitální inovace CEEInno, která ke konci r. 2024 sdružuje více než 150 aktérů v oblasti digitálních inovací z 25 zemí, kteří v rámci platformy spolupracují na konkrétních projektech ke zvýšení digitální zralosti podnikání i společnosti. Součástí platformy jsou mj. i všechny oficiálně registrované české digitální inovační huby (centra pro digitální inovace), spoluzakladatelem a partnerem dvou z nich je i sdružení CzechInno.
CzechInno je již tradičním vyhlašovatelem a organizátorem soutěže Vizionáři, jejímž cílem je každoročně oceňovat inovativní počiny v českém podnikání, organizátorem projektu Smart Business Festival s podtitulem Festival chytrého podnikání, série projektů na podporu česko-ukrajinské spolupráce v oblasti digitálních inovací s titulem Smart Ukraine a také každoročních sérií regionálních akcí zaměřených na usnadnění pokročilé digitalizace v podnikání.