Peking (Čína) 19. května 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Čínská Všeobecná celní správa ve středu zveřejnila údaje, podle nichž objem čínského dovozu a vývozu se zeměmi Střední Asie dosáhl za první čtyři měsíce 173,05 miliardy jüanů (24,8 miliardy USD), což představuje nárůst o 37,3 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Za zmínku stojí zejména skutečnost, že objem čínského vývozu a dovozu s pěti středoasijskými zeměmi, konkrétně s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Turkmenistánem a Uzbekistánem, dosáhl jen v dubnu dohromady 50,27 miliardy jüanů a poprvé tak překročil hranici 50 miliard jüanů, což představuje nový krok v objemu obchodu.
Čínský prezident Si Ťin-pching uvedl, že klíčem k úspěšné spolupráci mezi Čínou a pěti středoasijskými zeměmi je vzájemný respekt, dobré sousedství a přátelství, solidarita a vzájemný prospěch.
Všichni prezidenti pěti středoasijských zemí jsou v Si-anu v severozápadní čínské provincii Šen-si, aby se zúčastnili summitu Čína-Střední Asie, který je naplánován na čtvrtek a pátek. Prezident Si uspořádal bilaterální setkání s každým z pěti středoasijských představitelů, přičemž témata rozhovorů zahrnovala podporu bilaterálních vztahů, posílení oboustranně výhodné spolupráce, zajištění regionální bezpečnosti a rozvoje a budování společenství se společnou budoucností.
Vzájemná důvěra, solidarita
"Čína a středoasijské země, jejichž zájmy jsou úzce spjaty, stojí při sobě v dobrém i zlém a jsou společenstvím se společnou budoucností," uvedl Si při čtvrtečním setkání s turkmenským prezidentem Serdarem Berdimuhamedovem.
V uplynulém desetiletí Si navštívil Střední Asii sedmkrát a několik středoasijských lídrů rovněž hostil v Číně. Si si podrobně vyměňoval názory s lidmi z různých odvětví v regionu. Pod vedením diplomacie hlavy státu se neustále prohlubuje přátelství a vzájemná politická důvěra mezi Čínou a pěti středoasijskými zeměmi.
Čína navázala komplexní strategická partnerství se všemi pěti zeměmi a dosáhla s nimi konsensu o budování společenství se společnou budoucností na bilaterální úrovni.
Si a kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov ve čtvrtek rovněž oznámili povýšení dvoustranných vztahů na komplexní strategické partnerství pro novou éru.
Pětice středoasijských lídrů hovořila o potřebě vybudovat společenství se společnou budoucností, které přispěje k rozvoji a vitalizaci obou stran.
Vzájemný respekt, podpora
Ve čtvrtečním rozhovoru s uzbeckým prezidentem Šavkatem Mirzijojevem Si prohlásil, že obě strany by se měly navzájem pevně podporovat a být si důvěryhodnými a spolehlivými přáteli a partnery.
Tváří v tvář neklidné a složité situaci ve světě si Čína a středoasijské země stále více uvědomují potřebu vzájemné podpory v zájmu zachování míru v regionu a uskutečnění modernizace a rozvoje svých zemí. To je vysoce v souladu s Čínou navrhovanou Iniciativou pro globální rozvoj, Iniciativou pro globální bezpečnost a Iniciativou pro globální civilizaci.
Během rozhovorů se Siem pětice vedoucích představitelů vyzdvihla význam těchto tří iniciativ a potvrdila svůj závazek koordinovat s Čínou jejich uskutečnění.
Si zopakoval, že Čína pevně podporuje středoasijské země v tom, aby chránily svou svrchovanost a územní celistvost a nezávisle volily cesty rozvoje odpovídající jejich vlastním národním podmínkám, a zdůraznil, že Čína je proti zahraničnímu vměšování do vnitřních záležitostí středoasijských zemí.
Pětice zemí rovněž přislíbila, že se bude pevně držet zásady jedné Číny a podporovat postoj Číny v otázkách týkajících se Tchaj-wanu, Sin-ťiangu, Hongkongu a dalších klíčových zájmů.
Vzájemný prospěch, spolupráce
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev při středečním setkání se Siem ocenil iniciativu Nové Hedvábné stezky (BRI) jako velkou iniciativu. Všech pět středoasijských lídrů tak vyjádřilo záměr sladit rozvojové strategie svých zemí s BRI.
Před deseti lety Si předložil v Kazachstánu iniciativu společného budování hospodářského pásu Hedvábné stezky, která vedla až k BRI. V uplynulém desetiletí se středoasijské země staly průkopníky v prosazování BRI a region se stal příkladem kvalitního rozvoje BRI.
Od plně naložených vlaků po hučící výrobní linky a plynovody, od čínsko-kyrgyzsko-uzbecké dálnice až po průmyslové parky, intenzivní spolupráce umožnila modernizaci průmyslu a zlepšení životních podmínek v regionu, což vedlo k výsledkům, které byly výhodné pro všechny strany.
V roce 2022 dosáhl objem obchodu mezi Čínou a Střední Asií historického maxima 70,2 miliardy dolarů, což představuje více než stonásobný nárůst od navázání diplomatických styků před 31 lety.
Kromě pěti dvoustranných jednání byla podepsána řada také dvoustranných dokumentů o spolupráci v oblastech zahrnujících hospodářství, obchod, energetiku, dopravu, zemědělství, konektivitu, kulturu a místní záležitosti.
Během setkání s tádžickým prezidentem Emómalí-ji Rahmónem Si vyjádřil přesvědčení, že díky společnému úsilí všech stran summit Čína-Střední Asie otevře novou kapitolu spolupráce mezi Čínou a Střední Asií.
KONTAKT: Jiang Simin, +86-188-2655-3286, cgtn@cgtn.com
PROTEXT