Peking 11. února 2021 (PROTEXT/PRNewswire) - 9. summit mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy, který se měl podle původního plánu uskutečnit v prvním pololetí roku 2020, byl kvůli pandemii COVID-19 odložen, ale spolupráce mezi jednotlivými stranami přerušena nebyla.
Za rok 2020 dosáhl celkový objem vzájemného obchodu mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy hodnoty 103,45 miliardy dolarů a na úterním summitu Číny se zeměmi střední a východní Evropy, který se uskutečnil online a byl přenášen prostřednictvím videa, se hovořilo o spolupráci v mnoha různých oblastech, jako jsou například vakcíny, zahraniční obchod nebo zelená ekonomika.
Jaké jsou společné cíle?
Globální spolupráce v oblasti očkování proti COVID-19 je v současné době žhavým tématem diskuzí po celém světě a tuto oblast nelze opomenout ani v rámci vztahů Číny se zeměmi střední a východní Evropy.
Čínský prezident Si Ťin-pching ve svém projevu na summitu řekl, že všechny zúčastněné strany budou společně vyvíjet úsilí k dalšímu rozvoji spolupráce v oblasti medicíny a zdravotní péče s cílem zajistit globální dostupnost vakcín proti COVID-19.
Prezident Si Ťin-pching řekl, že Srbsko dosud od jednoho čínského výrobce vakcín získalo 1 milion dávek a že v současné době probíhají jednání o vzájemné spolupráci mezi čínskými výrobci vakcín a Maďarskem. Pan prezident rovněž dodal, že v případě potřeby je Čína otevřena i spolupráci s ostatními zeměmi střední a východní Evropy.
Od propuknutí pandemie COVID-19 se prezident Si Ťin-pching zapojuje do takzvané "cloudové diplomacie", jejíž součástí je účast na virtuálních jednáních a telefonických konferencích s vedoucími představiteli ostatních zemí a mezinárodních organizací. Tato jednání se týkají možností, jak může Čína pomoci při výzkumu, vývoji a distribuci vakcín proti COVID-19.
Obchodní spolupráce mezi jednotlivými zeměmi i nadále pomáhá při globálním oživování ekonomiky a hospodářském růstu.
Prezident Si Ťin-pching řekl, že Čína chce v následujících pěti letech do zemí střední a východní Evropy vyvézt zboží v hodnotě převyšující 170 miliard dolarů, bude usilovat o zdvojnásobení dovozu zemědělských produktů ze zemí střední a východní Evropy do Číny a chce vzájemný zemědělský obchod mezi oběma stranami zvýšit o 50 %.
Čínský prezident rovněž zdůraznil nutnost sladit přeshraniční spolupráci se spoluprací v rámci nové Hedvábné stezky a vyzval také k posílení role nákladní vlakové dopravy v rozvoji ekonomické spolupráce a zahraničního obchodu mezi Čínou a Evropou.
Všech 17 států střední a východní Evropy podepsalo s Čínou rámcové dokumenty o spolupráci při společném budování nové Hedvábné stezky.
Počet nákladních vlakových linek vypravených mezi Čínou a Evropou dosáhl v roce 2020 počtu 12.400 a tyto vlaky úspěšně dopravily zboží do různých destinací včetně Polska, Maďarska nebo České republiky.
Počet 12.400 nákladních vlakových linek, které v loňském roce vyjely po železnici mezi Čínou a Evropou a které do Evropy, jako jednoho z pandemií nejvíce postižených kontinentů, dodávaly především osobní ochranné prostředky, byl rekordní.
Před zahájením úterního summitu bylo podepsáno celkem 88 dokumentů o vzájemné spolupráci, a to, mimo jiné, v oblasti zelené a digitální ekonomiky či kulturních a pracovních výměn.
Jak dosáhnout stanovených cílů?
Splnění shora uvedených cílů bezpochyby nebude snadné, zejména v době po pandemii, kdy celosvětově počet případů onemocnění COVID-19 již překročil 100 milionů a počet nakažených stále stoupá, jak se objevují nové mutace tohoto koronaviru.
Na úterním summitu Čína zdůraznila důležitost spolupráce se zeměmi střední a východní Evropy při hledání řešení této situace.
Prezident Si Ťin-pching řekl, že pro udržení a rozšíření spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy je nutná vzájemná otevřenost a pochopení kulturních a dalších rozdílů mezi oběma stranami.
Prezident Si Ťin-pching řekl, že pro další růst vzájemné spolupráce a zavádění nových inovací je důležité přijímat rozhodnutí na základě vzájemných jednání všech spolupracujících stran a spolupracovat v duchu vzájemné otevřenosti a pochopení.
Problémy a příležitosti přichází často v krizových dobách současně.
Hlavní mechanismy spolupráce Číny se zeměmi střední a východní Evropy vznikly v roce 2012 na pozadí evropské dluhové krize a dnes, po výrazném poklesu světové ekonomiky v roce 2020, se pozornost s očekáváním znovu upíná na Čínu a země střední a východní Evropy.
Původní znění článku si můžete přečíst zde.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=ICJveHvv0zo
Kontakt pro média: Jiang Simin, jiang.simin@cgtn.com, +86 188-2655-3286