Praha 10. srpna 2022 (PROTEXT) - Česká e-commerce scéna je neobyčejně silná. Lidé si zkrátka na internetové nakupování zvykli, a to především o svátcích. A i když jsou zatím pro běžné spotřebitele Vánoce v nedohlednu, on-line prodejci už nad nimi musejí začít přemýšlet.
Do podzimních dní, kdy obchodní řetězce začnou své zákazníky dráždit vánoční výzdobou, ještě zbývá několik týdnů. V maloobchodním zákulisí už se však prosincové svátky začínají skloňovat stále častěji. Přípravy skryté očím zákazníků totiž tradičně začínají mnohem dříve. Stejně jako každý rok, i tentokrát se značná část vánočních nákupů odehraje na internetu. Český e-commerce segment ročně generuje tržby přesahující 220 miliard korun a podstatná část této sumy připadá právě na konec roku.
Někteří podnikatelé tak logicky přemýšlí nad tím, zda by si z předvánočního utrácení nemohli také odtrhnout také svůj díl. Založení e-shopu je nejsnadnější cestou k dosažení tohoto cíle. "Založení vlastního e-shopu nemusí být nic složitého. Skrze pronajímatelnou platformu jde fakticky o otázku několika hodin," uvádí Martin Pech z Upgates, která e-shopové řešení nabízí.
Nový prodejní kanál
Ke startu nového e-shopu navíc stále nemusí být pozdě. Prodejci, kteří se třeba doposud pohybovali jen v klasickém maloobchodě, ještě mají dostatek času k založení vlastního internetového podnikání. "Představa, že si dnes založím e-shop a do Vánoc z něj bude veleúspěšný online projekt, je samozřejmě trochu naivní. Pro všechny provozovatele kamenných prodejen, stánkaře, malé výrobce nebo umělce však jde o ideální cestou, jak rapidně rozšířit svou zákaznickou základnu a získat ze sezóny maximum," dodává Martin Pech z Upgates.
Potenciál pro originální výrobky
Zatímco založení samotného e-shopu může být otázka několika hodin u počítače, o něco déle pak bude trvat nasmlouvání dopravce nebo vyřízení platební brány, která je dnes na e-shopu považována za standard. "V úplných začátcích internetového podnikání si ale dokážu představit rozjezd bez platební brány, tedy pouze s bankovním převodem a dobírkou a s jednodušší formou dopravy. Jakmile se však internetový projekt rozjede, profesionalizace je nevyhnutelná," vysvětluje Martin Pech.
A co propagace? "Konkurence v internetovém prostředí je silná. Proto nelze očekávat, že ihned po spuštění e-shopu začnou chodit objednávky. Prodeje je nutné marketingově podpořit. Ať už to budou zbožové srovnávače, placené reklamy nebo sociální sítě," říká Martin Pech.
Ze současné ekonomické situace mohou e-shopy vyjít vítězně
Hospodářské vyhlídky nejsou v dobách rekordní inflace a hrozící recese zrovna růžové. E-shopy by však z případné krize mohly vzejít jako vítězové. Český e-commerce segment je totiž ve srovnání s okolními zeměmi neobyčejně silný a nakupování na internetu se stalo naprosto běžným.
E-shopy navíc své zboží dokáží tradičně nabízet o něco levněji než je tomu v kamenných prodejnách. To může v době rekordní inflace hrát svou roli. "Založením e-shopu si obchodník nebo výrobce automaticky vytvoří přehledný katalog svého zboží, který si lidé mohou prohlédnout z pohodlí svého domova. K nákupu se pak klidně rozhodnou později. Zatímco kamenná prodejna propaguje podnikatele pouze maximálně v rámci jednoho města, e-shop jej ihned otevře celé zemi," uzavírá Martin Pech.
Kontakt: Michal Benatzky