Proto už od června 2021 začala ČNB postupně zvedat úrokové sazby, aby stále se zrychlující tempo inflace přibrzdila. Na únorovém zasedání pak základní úrokovou sazbu navýšila až na 4,5 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2002.
Proč ČNB zvyšuje úrokovou sazbu?
ČNB potřebuje ekonomiku trošku přibrzdit a tím „podlomit nohy“ inflaci. Vyšší úroky zdraží úvěry, což se nejbolestněji projevilo a dál bude projevovat zejména u hypoték. Na druhou stranu se vyšší sazby propíšou i do úroků na spořicích účtech. A inflace? Ta ve středně a dlouhodobém horizontu snad přibrzdí. Nicméně Ministerstvo financí ve své Makroekonomické predikci odhaduje, že v roce 2022 bude inflace ještě okolo 8,5 procenta.
Pokud tedy nechcete, aby se vaše úspory s inflací postupně znehodnocovaly, přemýšlejte, kam s nimi. Prvním a základním krokem je přesunout úspory z běžných účtů alespoň na účty spořicí. A následně prodiskutovat s nezávislým finančním poradcem, jak vaše celkové úspory co nejlépe zhodnotit v dlouhodobém horizontu, nicméně s ohledem například na likviditu nebo riziko.
Jak vypadá nejlepší spořicí účet?
Spořicí účet je skvělým způsobem, jak si dávat stranou nevysoké částky na nečekané výdaje. Úrok sice nebude nikdy tak velký jako u termínovaných nebo investičních produktů, ale zase budete v noci klidně spát. U spořicích účtů se vám totiž nestane, že byste se ráno probudili a zjistili, že jste o několik tisíc chudší. A navíc máte ke svým penězům neustále přístup.
Aktuálně (začátek února 2022) se roční úrokové sazby u klasických spořicích účtů pohybují už nad třemi procenty. Tak například spořicí účet od Hello bank! nabízí roční úrok 3,1 procenta pro částky do 200.000 Kč, a to pro všechny bez dalších podmínek. I proto byl oceněný serverem Finparáda jako nejlepší spořicí účet roku 2021. U bank, které nabízejí ještě vyšší úročení, pak musíte splnit pár podmínek – být novým klientem, nebo například navýšit stávající vklad. Ke čtyřem procentům šplhají úroky také u spořicích produktů, kde je nutné část vkladu investovat například do podílových fondů (a společně s tím uhradit vstupní poplatek).
Čtěte i ta malá písmenka
Co z výše zmíněného vyplývá? Předtím, než se nadšeně vrhnete na sjednání spořicího účtu a přeposlání peněz, důkladně si přečtěte podmínky. Zjistěte si, jestli si náhodou se spořicím účtem nemusíte založit další produkt (nejčastěji běžný účet) a jestli nabídka platí pro všechny, nebo jen pro nové, případně stávající klienty dané banky.
Pak pokračujte k dalším parametrům jako jsou:
Výše úroku, kterým se budou vaše peníze na spořicím účtu zhodnocovat. Nezapomeňte si u toho přečíst i vše psané malým písmem – právě tam se většinou schovává informace o pásmovém úročení – tedy maximální výši vkladů, pro které daná úroková sazba platí. Ověřte si také délku období, na které daný úrok platí. Skvělé zúročení může totiž trvat jen rok.
Když přijdou nečekané výdaje, je dobré mít peníze ze spořicího účtu hned k dispozici. Proto hledejte v podmínkách slovo likvidita, které označuje dobu, za jakou se k financím dostanete. U běžných spořicích účtů obvykle platí, že jsou likvidní maximálně v řádech nízkých jednotek dnů. Ale leckdy odsud převedete své peníze třeba na běžný účet během pár minut.
A v neposlední řadě zjistěte, jak je to s poplatky. Za zřízení účtu si většinou banka neúčtuje nic, ale dávejte dobrý pozor, jestli neinkasuje poplatky za jeho správu. V případě většího finančního obnosu se malá měsíční částka „ztratí“, ale z drobných odkladů peněz, které jste ušetřili z výplaty, už mohou poplatky ukrojit dost. Ať tak či tak, vždy je škoda přijít zbytečně o každou korunu.