Nechte se hýčkat – dopřejte si ajurvédskou masáž
Ajurvédská masáž je hluboce relaxační a regenerační metodou, která v těle navozuje rovnováhu. Právě masáže jsou podle ajurvédy jedním z klíčových faktorů, které příznivě ovlivňují dlouhověkost a předchází předčasnému stárnutí. Cílem ajurvédské masáže je vyplavení toxinů z těla, udržení síly a energie, regenerace a pročištění. Masáže podporují krevní oběh, čímž zvládají zbavit tělo odpadních látek. Do rovnováhy přivádí masér tělo pomocí marma tlakových bodů, jejichž síla se využívá třeba i při akupunktuře nebo akupresuře. Pokud se rozhodnete navštívit místo, kde ajurvédské masáže nabízí, je dobré oznámit masérovi jakékoliv bolesti, které vás zužují. Stejně tak jsou masáže speciálně přizpůsobovány těhotným ženám. Před masáží není vhodné pít alkohol, po masáži nepřestávejte myslet na regeneraci – hloubková regenerační masáž, jakou bezesporu je právě ta ajurvédská, vyžaduje odpočinek a vyvarování se náročným aktivitám i právě poté, co opustíte masážní salon. Nezapomeňte také dostatečně pít, aby si vaše tělo udrželo veškerou energii, kterou masáží získalo.
Oleje, které pomáhají
Nedílnou součástí ajurvédských léčebných metod jsou bezesporu oleje. Právě k masážím se používají zejména rostlinné oleje smíchané s bylinkami. Oleje pak obsahují látky prospěšné kůži, vlasům i nehtům. Díky jejich zahřátí a následovnému zapracování do kůže pomáhají oleje zbavit tělo usazených škodlivých látek. Základem může být například sezamový, olejový, kokosový nebo mandlový olej.
Ajurvéda u vás doma
Abhyanga je ajurvédská olejová automasáž, kterou, jak už název napovídá, můžete provádět i sami sobě v klidu a pohodlí domova. Masážní lehátka i speciální podložky tak pro tentokrát mohou zůstat složená. Abhyanga je skvělou metodou, pokud vás tlačí prostor nebo čas. Stačí se posadit nebo postavit do teplé místnosti, do které neproudí studený vzduch. Masáž zahřátým olejem začíná od hlavy a končí u nohou, trvat by měla pět až dvacet minut. Po půl hodině by měla být procedura zakončena teplou koupelí či sprchou. Taková masáž dodá pokožce sílu a pružnost, vyživí tělo, potlačí projevy stárnutí a zklidňuje nervový systém.
Co ještě můžete vyzkoušet?
Každému vyhovuje něco jiného. I když si indické detoxikační masáže zamiluje nejeden z vás, za zmínku stojí i tradiční čínská léčebná metoda – baňkování. Při baňkování dochází k vytvoření podtlaku, využívat se mohou i k masáži. Vakuové baňky ovlivňují zejména lymfatický systém a mají eliminovat škodliviny v těle. Pokud jste milovníky masáží a relaxačních technik, možná, že doma oceníte i skládací masážní stůl, který je kompaktní a zároveň poskytne absolutní pohodlí při masážích všeho druhu.