Ostrava 8. února 2021 (PROTEXT) - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) se zapojuje do podpory prevence duševního zdraví. Klienti třetí největší zdravotní pojišťovny v ČR, kteří v souvislosti s pandemií covid-19 potřebují psychosociální intervenci, mohou od 8. února využít nový preventivní program s názvem Duševní zdraví. Příspěvek na tuto terapii dosáhne až 2500 Kč.
"Rozšířením nabídky preventivních programů chceme pomoci našim klientům, kteří se v důsledku aktuální situace dostali nebo dostanou do duševní krize a jejich psychika je mnohdy pod obrovským tlakem. Zároveň tímto programem reagujeme na výzvu Rady vlády pro duševní zdraví," uvádí tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Potřebnou terapii klientům ČPZP nabídne asi 180 soukromých psychoterapeutů, kteří absolvovali akreditovaný psychoterapeutický kurz. Seznam terapeutů najdou klienti na webových stránkách ČPZP. "Jedno sezení u specialisty bude stát pojištěnce ČPZP maximálně 700 Kč. Pojištěnci ČPZP pak od pojišťovny mohou získat až 5 x 500 Kč, tedy 2500 Kč," vysvětluje podmínky programu mluvčí Mazurová. Plánovaný rozpočet pojišťovny na tento program činí 3 miliony Kč.
ČAP: Kvalitní psychoterapeutická pomoc je lepší než navyšování medikamentů
"Společně věříme, že podpora psychoterapeutickou formou pomoci může pro řadu lidí znamenat pomoc při překonání situace bez toho, že by u nich propukly závažnější duševní stavy, případně že se podaří tyto stavy zachytit v časných stádiích, kdy jsou snáze řešitelné, nežli když dosáhnou vyšší míry závažnosti," uvedl během přípravy projektu MUDr. František Matuška, místopředseda České asociace pro psychoterapii (ČAP) pověřený jednáním v rezortu zdravotnictví. Podle něj jsou velmi rizikové například tendence k navyšování výskytu medikamentózního "řešení" reaktivních úzkostných a depresivních stavů nejčastěji realizované ze strany praktických lékařů, o něco méně pak ze strany psychiatrů, na které se klienti s takovými stavy obracejí a kteří na jejich situaci reagují právě nabídkou a preskripcí léků (poskytnutí anxiolytik a antidepresiv), namísto toho, aby se těmto lidem dostalo kvalitní psychoterapeutické pomoci a podpory při aktivním překonávání a zvládnutí krizových životních situací.
Počet pacientů s depresemi roste
"Podle odborníků se počet úzkostných a depresivních poruch od loňského roku zvýšil až trojnásobně. V ČPZP nám spolu s rostoucím počtem pacientů v duševní krizi samozřejmě stoupají i náklady na jejich léčbu. Průměrné náklady na jednoho pacienta s depresemi se pohybují kolem zhruba 6000 Kč," potvrzuje mluvčí ČPZP a dodává: "Nejvíce pacientů s depresemi máme v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Mezi okresy na Moravě dominuje Frýdek-Místek, v Čechách Kladno. Podíl depresí obecně odpovídá našemu podílu na trhu," uvádí.
Zatímco v roce 2018 evidovala ČPZP celkem 8452 pacientů s depresemi, předloni to bylo 8950 pacientů a loni již 9205 pacientů s tímto onemocněním.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.
V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím
Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí
e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz
aktuální informace na http:// www.cpzp.cz