Praha - Do potravinové sbírky se dnes po celé České republice zapojil rekordní počet 1540 obchodů. Oproti předchozím rokům je to o stovky více, do sbírky se zapojuje i čím dál více dobrovolníků. Novinářům to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza. Podle organizátorů sbírky jsou potravinové banky v poslední době pod enormním náporem, důvodem je zejména zdražování potravin a narůstající počet lidí ohrožených chudobou. Loni podle pořádající České federace potravinových bank podpořily banky 300.000 lidí, o 30 procent více než v roce 2021.
Potravinová sbírka se koná dvakrát ročně, pravidelně na podzim a na jaře. Lidé v nich mohou darovat zboží potřebným, poptávka je hlavně po trvanlivých potravinách a drogistickém zboží. Některé obchody nabízejí i předpřipravené balíčky. Dary zákazníků budou potravinové banky postupně rozdělovat osamělým seniorům, rodičům samoživitelům, rodinám v nouzi a dalším potřebným. Darovat lze například v obchodech Albert, Billa, COOP, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Penny, Rossmann a Tesco. Seznam prodejen je na webu sbírky. Dárci mohou věnovat zboží také přes on-line obchody Košík.cz, Rohlík.cz, iTesco, v nich bude sbírka pokračovat i v příštím týdnu.
Podle Prouzy k dalšímu navýšení počtu zapojených obchodů pomohl zejména nárůst počtu dobrovolníků, a to jak ze strany charitativních organizací, tak i z řad zaměstnanců obchodů. "Díky tomu dokážeme posbírat výrazně více potravin než v minulosti," řekl.
Poslankyně Věra Kovářová (STAN) uvedla, že v poslední době roste počet lidí, kteří potřebují pomoc potravinových bank. "Stoupají tak náklady potravinových bank, které dál navyšují i další provozní náklady," uvedla. Chce jednat s vládou o jejich širší podpoře.
Sbírky potravin se v ČR konají od roku 2013 a vybralo se v nich doposud 4200 tun potravin, uvedl tento týden Svaz obchodu a cestovního ruchu. Odpovídá to zhruba 8,4 milionu porcí jídla. Loňská podzimní celorepubliková sbírka vynesla 520 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb.