Dostala se k vám natržená pětistovka? Polili jste tisícovku? Nebo na vás šly mdloby, když jste uviděli, čím děti zkrášlily tatíčka Masaryka? Ne každá poničená bankovka patří do koše. Hodnotu spousty z nich ještě lze zachránit. V bance totiž můžete zažádat nejen třeba o běžný účet nebo půjčku, ale také o výměnu poškozené bankovky. Rozhodující je ale typ a míra poškození.
ČNB rozděluje poškozené bankovky do 3 kategorií na:
- bankovky opotřebené oběhem,
- běžně poškozené bankovky
- a nestandardně poškozené bankovky.
1. Bankovky opotřebené oběhem vám vymění na počkání
S pomačkanými a běžně zašpiněnými bankovkami byste neměli mít problémy ani u prodejců. Mezi bankovky opotřebené oběhem patří také platidla, kterým chybí část, nebo části okraje. Kdyby vám je někde nechtěli vzít, můžete je odnést na pobočku některé z bank, kde vám je bezplatně vymění za nepoškozené bankovky stejné nominální hodnoty.
Musí být ale celé, nebo mít minimálně polovinu původní plochy a být celistvé, případně se skládat maximálně ze 2 částí. Pokud jste odněkud vylovili zbytky bankovek, které nemají ani polovinu původní plochy, máte bohužel smůlu. Takové exempláře se nevyměňují a nenahrazuje je ani Česká národní banka.
2. Běžně poškozené bankovky také nejsou problém
Stejná pravidla platí i pro běžně poškozené bankovky. Také vám je zdarma vymění v obchodních bankách a nemusíte s nimi zamířit do ČNB. A jak platidlo z této kategorie vypadá? Mohou to být například natržené, popsané, pomalované nebo potištěné bankovky, dále pak přetržené bankovky (složené ze 2 částí, které k sobě nepochybně patří), bankovky proděravělé jinak než úředním znehodnocením ČNB a propálené necelé bankovky s plochou větší než 50 %.
3. Nestandardně poškozené bankovky vám nahradit nemusí
Na počkání vám je v běžné bance nevymění určitě. Tam je od vás sice přijmou, ale následně je předají České národní bance, která poškození posoudí a rozhodne o poskytnutí náhrady.
Shovívavější bývá ČNB například v situaci, kdy došlo k poškození při živelní pohromě, pokud jste obětí trestného činu, pokud jste si při obdržení bankovky nevšimli poškození s ohledem na zdravotní postižení nebo jestliže se bankovka poškodila nešťastnou náhodou.
Jak například vypadají nestandardně poškozené bankovky?
- Jsou ohořelé nebo zetlelé.
- Chybí jim celý horní nebo spodní okraj.
- Jsou obarvené natolik, že lidé mohou mít pochybnosti o jejich pravosti.
- Nesou známky poškození hygienicky závadným materiálem.
- Jsou tak poškozené, že není možné ověřit jejich pravost.
- Skládají se z více než 2 částí, obrazec je nečitelný, zdeformovaný, proděravělý v důsledku úředního znehodnocení.
A co dělat s poškozenými mincemi?
Postupujte podobně jako s bankovkami. Běžně poškozené mince vám zdarma vymění v jakékoli bance s hotovostní přepážkou. Mince, které nejsou celé, mají nečitelný nebo zdeformovaný obrazec, jsou naštípnuté nebo ve více kusech, posoudí Česká národní banka a podle svého uvážení vám (ne)poskytne náhradu.
Jak postupovat při výměně poškozené bankovky v 5 krocích
1. Vezměte si průkaz totožnosti a poškozenou českou bankovku a zaneste je do jakékoliv banky s hotovostní přepážkou. Nebo zajděte rovnou na pobočku či územní pracoviště ústředí České národní banky.
2. Bankovky opotřebené oběhem a běžně poškozené bankovky vám vymění na počkání.
3. Pokud přinesete nestandardně poškozenou bankovku nebo minci, vezmou si ji a vyplní s vámi formulář „Potvrzení o zadržení bankovek nebo mincí“.
4. Součástí formuláře je také část, ve které můžete popsat, jak k poškození došlo. Pokud tuto část vyplníte, považuje Česká národní banka formulář za žádost o poskytnutí náhrady za zadržené peníze. (Případně můžete bankovky poslat rovnou ČNB s vyplněným formulářem „Žádost o poskytnutí náhrady za nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince“.)
5. Česká národní banka se k vašemu případu vyjádří zpravidla do 30 dnů ode dne obdržení poškozených peněz. Případná náhrada vám pak přijde na číslo vašeho bankovního účtu, popř. na adresu, kterou jste uvedli.
A co poškozená cizí bankovka?
Pokud se vám do peněženky třeba na dovolené vloudí poškozená euro bankovka, pak vám ji bezplatně vymění centrální banka v kterékoli zemi eurozóny. Stejné je to i pro další bankovky cizích měn – zadarmo vám je za téměř totožných pravidel jako u českých korun vymění vždy příslušná centrální banka.
Máte-li to třeba do Spojených států nebo do Velké Británie daleko, pak můžete využít službu některých českých obchodních bank – ty od vás takto poškozené bankovky vykoupí, nicméně za poplatek.