Trávíte letní prázdniny ve městě? I tak si můžete pořádně zasportovat. Jaké sporty ve víru velkoměst nejvíce frčí? Než navštívíte sportovní obchod, pojďme si projít oblíbené možnosti městského sportovního vyžití.
Kolo jako dopravní prostředek
Stále více lidí se brání automobilové kultuře našich měst. Jako alternativa k městské dopravě jsou pak kola. Městská cyklistika je zábavná, zdravá a umožňuje poznat město novým a zajímavým způsobem. Na kole se můžete dostat do obchodu s potravinami, na koncert, do školy nebo do práce - zkrátka na co si vzpomenete.
Tady je několik základních informací o tom, jak být zdatným a bezpečným městským cyklistou, jak si vybrat správnou výbavu a doplňky a jak kolo udržovat.
Jak si vybrat?
Stačí jakékoliv kolo: silniční, horské, trekové nebo například i elektrokolo. Pokud jezdíte v deštivých podmínkách, přidejte blatníky.
Nemáte na kolo doma místo nebo snad finanční prostředky? Možná už ve vašem městě funguje nebo brzy začne fungovat program sdílení kol. Kolo si můžete pronajmout podle potřeby na krátké cesty a pak ho nechat v zabezpečené dokovací stanici.
Když vezeme náklad
I při obyčejné pochůzce můžete potřebovat něco převážet na kole. Vyberte si nejlepší řešení z těchto doplňků pro městskou cyklistiku:
Batoh na záda: Pro lehký náklad a krátké výlety. Vysoce univerzální. Vezme vás kamkoliv, s kolem i bez něj.
Přední košík je vhodný pro přepravu lehkého nákladu, připevněný zadní nosič zase pro těžší náklad na delší vzdálenosti.
Jak kolo chránit?
Krádeže kol jsou bohužel součástí městského života. Chcete-li minimalizovat riziko, že vám kolo zmizí:
- Vyberte si a používejte vhodný zámek. Pro krátkodobé parkování před obchodem postačí lehký kabelový kombinační zámek.
- Využijte služeb bezpečného parkování kol, pokud jsou k dispozici na akcích, jako jsou koncerty, sportovní akce a trhy.
- Pokud je to možné, zaparkujte kolo uvnitř pracoviště nebo obchodu. Nejprve však požádejte o povolení.
Bruslit se dá i bez ledu
Zimní brusle nechte odpočívat letním spánkem a vyrazte na populární in-liny, tedy brusle na kolečkách. Jak vybrat pro vás ty pravé?
Profík nebo hobík?
Zamyslete se nad tím, kolikrát týdně budete bruslit a kolik hodin budete bruslit. Někdo, kdo bruslí každý druhý víkend, bude mít jiné potřeby než někdo, kdo jezdí každý den 45 minut do práce a z práce.
Pokud hodláte bruslit jen občas o víkendech, nejspíše sáhnete po bruslích s menšími kolečky a měkčí botou, které nabídnou více stability a pohodlí.
Naopak zkušenější bruslaři vybírají brusle s většími a tvrdými koly, které mohou být pro začátečníky hůře ovladatelné, ovšem jsou znatelně rychlejší a déle vydrží.
Kudy kam?
Prostředí a terén, na kterém nejčastěji jezdíte, může mít vliv na to, jaké městské brusle si vyberete. Jinak totiž vypadá terén na uhlazené inline cyklostezce a jinak na rampě ve stakeparku. Výrobci kolečkových bruslích však na toto mysleli.
Na cyklostezky a jiné hladké asfaltové povrchy se nejvíce hodí fitness nebo závodní typ bruslí. Mají větší kolečka a jsou uzpůsobené vyšší rychlosti.
Naopak do skateparku se vydejte s aggressive bruslemi. Nejsou tak rychlé, ale o to stabilnější. Pokud plánujete zkoušet různé triky jako jízdu po schodech či skoky, tyhle brusle pro vás budou ty pravé.
Královna koloběžka
Čas plyne a ona pořád in. Řeč je o koloběžce. Jednoduchém dopravním prostředku, který už dávno nepatří jen dětem.
Vyrazit do školy nebo do práce na koloběžce není žádná ostuda. Vyhnete se dopravním zácpám a díky nízké hmotnosti a flexibilní konstrukci lze koloběžku složit a vzít třeba do tramvaje. Jak si ve sportovním obchodě -Sportano.cz vybrat tu pravou?
Z kanclu do tramvaje
Existuje hned několik druhů koloběžek. Sportovní s velkými koly na sjíždění nerovného terénu, freestyle s tvrdými kolečky a nízkými nášlapy na triky do skateparků či moderní a drahé elektrokoloběžky.
Na pohodlné popojíždění po městě se však doporučuje skládací koloběžka. Lehký stroj s kompaktním materiálem a nastavitelnými řídítky se skvěle hodí na přejezd mezi vaší kanceláří a autobusovou zastávkou.
Ukaž triky na skejtu
Pokud aerobní disciplíny typu cyklistika či kolečkové brusle nejsou nic pro tebe, vyzkoušej skateboard. Prkno, na kterém se naučíš parádní triky.
Při výběru modelu třeba brát v potaz velikost vaší nohy. Nejdůležitější částí skejtu je totiž deska. Ty se nejčastěji vyrábějí v rozmezí 18 až 21 centimetrů. Délka prkna se pak pohybuje mezi 70 až 80 centimetry.
To, jaká šířka a délka vám bude více vyhovovat zjistíte podle vaší výšky a především velikosti chodidla. Lidé s menší nohou si vystačí s užším prknem, naopak pokud máte větší velikost chodidla, volte prkno širší.
Mladší brácha
Když se řekne skateboard, všichni si představí partu puberťáků ve skateparku, kteří za poslechu hlasité hudby zkouší různé triky.
Pravda je, že na skateboardu se můžete projet i po parku. Jenže právě z parků a cyklostezek skateboardy vytlačuje jeho novější varianta zvaná longboard.
Longboard má delší desku a díky měkčím a větším kolečkům je uzpůsoben pro rychlejší jízdu. Triky však zůstaly doménou skateboardu.
Kde nakoupit?
Ať už se rozhodnete koupit jízdní kolo, kolečkové brusle, koloběžku či skateboard, sportovní obchod https://sportano.cz/ nabízí zákazníkům veškerý sportovní sortiment. Garance 30 dnů na vrácení zboží, expedice do 48 hodin a u objednávek nad 800 kč je samozřejmostí doprava zdarma.