Praha 19. října 2021 (PROTEXT) - Skupina Bohemia Energy (tj. společnosti BOHEMIA ENERGY entity s.r.o., COMFORT ENERGY s.r.o., Energie ČS, a.s., Europe Easy Energy a.s. a X Energie, s.r.o.) ještě nedávno dodávala plyn a elektřinu zákazníkům v České republice a na Slovensku. Její portfolio čítalo kolem 900.000 odběrných míst, a to jak domácností, tak podniků. Ve středu 13. října 2021 skupina oznámila, že dodávky obou médií ukončuje. Ačkoli zákazníci měli uzavřenou platnou smlouvu na dodávky, prakticky přes noc se ocitli v nejistotě, jestli si budou moci rozsvítit, uvařit či zatopit. K fyzickému přerušení dodávek naštěstí nedošlo, protože energetický zákon zná "nouzový režim" dodávek od tzv. dodavatele poslední instance (DPI). To znamená, že bývalým zákazníkům skupiny Bohemia Energy začali automaticky dodávat skupiny velkých dodavatelů, kteří zároveň provozují příslušné distribuční sítě (E.ON, ČEZ, PRE, Pražská plynárenská, innogy). Režim dodávek od DPI může trvat nejdéle 6 měsíců. Během této doby si zákazníci mohou smluvit dodávky od jiného dodavatele.
To je pro zákazníky dobrá zpráva. Kolik ale budou dodávky od náhradních dodavatelů stát? Podle sdělení Energetického regulačního úřadu a Jiřího Gavora, ředitele Asociace nezávislých dodavatelů, budou ceny náhradních dodávek násobně vyšší. Rozdíl v cenách tak odnesou peněženky nevinných odběratelů. Mohou se ale odběratelé proti zvýšení cen nějak bránit?
Podle Maroše Kravce, zakladatele skupiny LitFin, je velká pravděpodobnost, že odběratelé, u kterých došlo k porušení smlouvy, mají nárok na odškodnění. LitFin pro tento účel vytvořil webovou stránku www.spravedlivaenergie.cz, kde se zájemci o odškodnění mohou nezávazně registrovat. V případě zájmu dostatečně velkého množství poškozených klientů Bohemia Energy je LitFin připraven financovat uplatnění jejich práv.
"Apelujeme nejen na odběratele z řad domácností," říká Kravec a dodává: "S naší iniciativou cílíme také na právnické osoby, velkoodběratele a výrobní podniky, jejichž pohledávky mohou dosahovat řádově větších částek."
"Vzhledem k tomu, že LitFin celý proces vymáhání v plné výši financuje a zajišťuje také prostřednictvím renomované advokátní kanceláře právní zastoupení, poškozené odběratele vymáhání kompenzace nic nestojí. Zákazník uzavře s LitFinem smlouvu, na jejímž základě LitFin bude financovat uplatňování nároku. Jenom v případě úspěchu si z vymožené částky necháme minoritní část a většina připadne klientům," vysvětluje Kravec.
S ohledem na vývoj na trhu s energiemi je přitom pravděpodobné, že ukončení dodávek brzy oznámí i další dodavatelé, a poškození odběratelé energií tak budou přibývat.
LitFin je jedním z největších hybatelů trhu financování soudních sporů v Evropské unii, který působí ve všech hlavních jurisdikcích včetně Německa, Belgie, Nizozemska, České republiky a Slovenska. V rámci Evropské unie financuje mimo jiné žaloby poškozených v kauze kartelu výrobců nákladních automobilů, kterým Evropská komise udělila rekordní pokutu 3,8 miliardy EUR.