Praha 29. července 2022 (PROTEXT) - Ve varnsdorfském kině Centrum Panorama proběhla koncem června premiéra první části dokumentárního snímku Hranice. Velkolepé premiéry filmu, který mapuje historii a osudy lidí žijících na česko-německé hranici, se zúčastnilo na čtyři stovky diváků. Projekt "Sousedé", který film vytvořil, aktuálně hledá mediálního partnera pro jeho další šíření.
Odkud se vzal projekt "Sousedé"
Svět, kde si sousedé pomáhají, jak zní celý název projektu, začal fungovat v lednu předloňského roku. Patronem projektu je město Varnsdorf a partnerem na německé straně je neziskový spolek Valtenbergwichtel. Projekt je podpořen Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020. Hlavním cílem projektu "Svět, kde si sousedé pomáhají" je mezigenerační propojení sousedů na obou stranách hranice a rozvoj sítě neziskových projektů v této oblasti. Jedním z nástrojů, který má výše uvedenému v budoucnosti napomáhat, je chytrá webová aplikace. Její spuštění proběhne do konce letošního roku. Více o aplikaci je možné se dozvědět zde
Dokumentární film jako most mezi současností a minulostí
Premiéry první části dokumentárního filmu Hranice, která proběhla v červnu kině Centrum Panorama, se zúčastnilo na čtyři stovky českých i německých diváků. Hranice zachycuje vzpomínky pamětníků, kteří na česko-německé hranici prožili většinu svého života. Během sledování Hranice se tedy ocitáme v blízkosti čtyř hlavních "herců", respektive pamětníků. Jmenovitě se jedná o Barboru Hildebrandtovou, Olinu Richterovou, Annu Langr a Jaroslava Hockého. Všichni jsou rodáci ze Šluknovské oblasti a svým vyprávěním nás přenesou do časů, kdy nebylo těžké dostat se na hranu zákona za velmi absurdních okolností. Například za kontaktování svých příbuzných na německé straně nebo za převoz, za hranicemi zakoupeného, běžného zboží. Podobně laděných vzpomínek zaznamenává Hranice poměrně dost a celé dílo je tak velmi autentické.
Mezigenerační projekt s ambicí televizního vysílání
Film Hranice se natáčel během letošního roku a na jeho vzniku se podíleli také studenti varnsdorfského gymnázia. Během samotného natáčení tak došlo ke zcela přirozenému propojení všech generací. Velkou oporou pro celý filmový štáb byla účast historičky Kláry Mágrové, která působila jako odborný garant. Je také nutno uvést, že celé natáčení filmu řídil režisér Ruda Živec za podpory členů projektu "Sousedé".
"Sousedé" aktuálně hledají mediálního partnera, který by pomohl s uvedením Hranice pro širší, například televizní publikum. V dnešní nelehké době je nutné si historické přešlapy stále připomínat a odvysílání Hranice se tak jeví jako vhodná příležitost. Vždyť odkud lépe čerpat inspiraci a poučení, než ze skutečných vzpomínek našich dědů a babiček.
Web projektu: www.sousede-nachbarn.org
Financování projektu:Projekt je podpořen Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020.
Patron projektu: město Varnsdorf; www.varnsdorf.cz,
Partner projektu: Valtenbergwichtel e. V. ; www.valtenbergwichtel.de/
Kontakt pro média:
Josef Pešek; PR manager projektu; „Svět, kde si sousedé pomáhají / Eine Welt, in der sich Nachbarn helfen”; jos.pesek1979@gmail.com
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.