Brno 12. října 2022 (PROTEXT) - Brněnská společnost G.L. Electronic spolupracuje na misi ROSE-L (Radar Observing System for Europe – L-Band), jež patří mezi 6 nových misí programu Copernicus Sentinel, který zaštiťuje Evropská kosmická agentura (ESA). ROSE-L neboli Sentinel 12 bude monitorovat změny životního prostředí planety Země.
„Bezmála po 3 letech od podání návrhu o spolupráci na části projektu ROSE-L, jež zaštiťuje společnost Airbus Defence and Space a Thales Alenia Space, jsme na konci září podepsali smlouvu a práce tak může začít. Jsem velice rád, že se jako česká firma budeme aktivně účastnit projektu, který má pomoci při studiu a monitoringu naší planety. Můžeme tak nepřímo napomoci k záchraně toho, co je pro nás nejcennější, tedy planety, na které žijeme,“ uvádí ředitel firmy, Luděk Graclík.
Mise ROSE-L bude sloužit k podpoře lesního hospodářství, monitorování polárních ledových příkrovů a ledových čepic, rozsahu mořského ledu v polární oblasti, sezónního sněhu apod. Mise tím výrazně napomůže výzkumu změny klimatu planety Země.
Družice bude pro pozorování z oběžné dráhy využívat radarovou anténu, jež bude největší plochou anténou, jaká byla kdy postavena – její rozměry budou 11 × 3,6 m.
Start mise je naplánován na rok 2028 a nepřetržitý monitoring povrchu Země potrvá cca 7,5 roku.
Na čem bude G.L. Electronic konkrétně pracovat?
V roce 2023 začne společnost sestavovat kabelové svazky pro anténu, jež je součástí přístroje SAR zajišťujícího propojení mezi jednotlivými panely antény – mezi všemi jednotkami SAR pro digitální a nízkofrekvenční signály.
„V první fázi projektu zajistíme kompletní design elektrické kompatibility kabelových rozvodů i design nemalé části podpůrných mechanických dílů, které jsou nedílnou částí kabelových rozvodů. Pro výrobu připravíme materiál, nástroje a technickou dokumentaci včetně analýz a definic pro finální testování. V druhé fázi připravíme souhrn veškerého materiálu, který předložíme společnostem Airbus a ESA. A v poslední fázi pak přistoupíme k samotné výrobě, která musí probíhat v našich čistých výrobních prostorech třídy ISO8. Na maketu družice v měřítku 1:1 budeme následně přesně definovat a integrovat kabelové svazky, které se později přenesou na letovou družici,“ upřesňuje Luděk Graclík
Jedná se o první PFM družici, ale pravděpodobně bude společnost pokračovat i na druhé družici FM2.
Veškerou výrobu i kontrolu kvality zajišťují technici certifikovaní dle standardů ESA.
O společnosti
Česká soukromá společnost G.L. Electronic s.r.o. sídlí v Technologickém parku Brno, v blízkosti dalších firem působících v oboru aerospace.
Brno se stává centrem kosmických technologií v České republice a nabízí tak možnost užší spolupráce s řadou institucí napříč vědními obory. Zásadním pro rozvoj oboru se stává i velmi výrazná podpora vedení města Brna a Jihomoravského kraje.
Společnost vybudovala zkušební laboratoř s akreditací dle normy ČSN EN ISO 17025:2018. Laboratoř provádí akreditované testování krimpovaných spojů, a to nejen v rámci projektů ESA, ale i pro letecký a komerční průmysl.
Právě díky tomuto růstu v sektoru kosmických technologií hledá společnost stále nové zaměstnance. Výčet všech nabízených pracovních pozic lze najít na webových stránkách www.glelectronic.space.
Financováno EU a ESA
Kontakt:
ředitel Luděk Graclík, ludek.graclik@glelectronic.cz