Dělení potravin podle glykemického indexu
Všechny potraviny můžeme rozdělit do skupin, podle toho, jakou mají hodnotu glykemického indexu. Existují tři skupiny:
- potraviny s nízkým glykemickým indexem
- potraviny se středním glykemickým indexem
- potraviny s vysokým glykemickým indexem.
Hladina glykemického indexu značí, jak rychle se sacharidy v potravě vstřebají do vašeho organismu a o kolik následně stoupne hladina cukru v krvi.
Větší hodnota znamená okamžitý hlad
Potraviny s vysokým glykemickým indexem vám okamžitě zvýší hladinu cukru v krvi, ale brzy po jejich konzumaci vám opět vyhládne. Příkladem potraviny s takovým indexem jsou například hranolky. Pro vaši lepší představu mají stejnou hodnotu GI jako donuty. Co to tedy v praxi znamená? Pokud si dopřejete porci klasických hranolek, poměrně brzy vám vyhládne.
Abyste si ale pochutnali na hranolcích a zároveň se zasytili, vyzkoušejte celerové hranolky připravované v troubě. Chutnají výborně a jejich příprava je snadná a rychlá. Oloupaný celer nakrájíte na kousky, které povaříte v osolené vodě s pár kapkami citronové šťávy. Jakmile je uvaříte, vyjmete z vody, necháte osušit a v misce je poté smícháte s kořením, vyskládáte na pečicí papír do trouby a pečete cca čtvrt hodiny. Skvělou náhradou bramborových hranolek jsou také mrkvové a řepové.
Jednoduché versus složené sacharidy
Zajímá vás, proč potraviny s vyšším GI hladinu cukru v krvi zvyšují, a naopak potraviny s nižším GI hladinu cukru v krvi snižují? Tato vlastnost je dána sacharidy, které tyto potraviny obsahují. Potraviny, které mají vysoký glykemický index jsou většinou tvořeny jednoduchými sacharidy, které způsobují onen okamžitý nárůst hladiny cukru v krvi.
A naopak potraviny s nižším a středním glykemickým indexem jsou tvořeny složenými sacharidy, které se v těle rozpouštějí pomaleji, tím pádem jste najedení – a tento pocit zasycení vám vydrží až několik hodin.
Jak vybírat potraviny, které jíte
Až tedy příště vyrazíte na nákup potravin, nezaměřujte se pouze na obsah tuků, sacharidů a bílkovin, ale podívejte se i jaký má daná potravina glykemický index. Tak se vyhnete nechtěnému vlčímu hladu, který nastává po konzumaci většího množství potravin složených z jednoduchých sacharidů. Sice toho hodně sníte, například sušenky, sladké pečivo anebo i průmyslově zpracované potraviny, ale po jejich konzumaci vám je těžko, jste unavení a za několik minut byste si dali další pokrm.
Nejlepší a nejzdravější variantou je konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu. Ale i zde se mějte na pozoru. Hladina GI se u ovoce mění. Čím je plod zralejší, tím vyšší je jeho GI. U banánů to poznáte i na jejich chuti. Určitě jste si všimli, že banán, který má ještě zelené konce, není vůbec sladký. Zatímco banán, který má na sobě již hnědé skvrny a zvenčí vypadá spíše na vyhození než ke konzumaci, je příjemně sladký. A v neposlední řadě hladinu glykemického indexu v potravinách ovlivňuje i vláknina: čím větší je její obsah, tím zdravější potravina a tím pádem i nižší GI.
Doufáme, že nyní máte jasno v tom, jaké potraviny upřednostňovat před kterými a proč. A také že chápete, proč i po tom, co sníte celé balení sušenek na posezení, dostanete za chvíli hlad.