Praha 28. ledna 2022 (PROTEXT) - Homesharing, zahraniční inovativní metoda v péči o děti s postižením, se po pilotním testování šíří i do Středočeského kraje.
V České republice byl homesharing díky podpoře nadačního fondu Abakus a úsilí organizací Děti úplňku a Rodinné Integrační Centrum představen v roce 2018. Nyní se v rámci dvouletého grantového programu nadačního fondu Abakus dostává k dalším pečujícím rodinám po celém Česku. Centrum pro komunitní práci střední Čechy, společně s dalšími osmi organizacemi z celé ČR, přináší nový způsob pomoci rodinám, které celodenně pečují o děti s mentálním nebo kombinovaným postižením do dalších krajů.
Homesharing tyto děti a jejich rodiny propojuje s lidmi, kteří rodině odlehčí krátkodobou péčí. Rodiny tak mají prostor vydechnout a nabrat nové síly a děti získat nového kamaráda. Organizace v kampani hledají 150 nových hostitelů.
"Již po dvou letech jsme viděli, že homesharing pečujícím rodinám přináší pomoc, na kterou dlouho čekaly. Proto jsme se rozhodli podpořit vznik ucelené metodiky, financovat zapojení dalších organizací a zasadit se o to, aby byla služba dostupnější napříč regiony i pro děti s různým typem mentálního či kombinovaného postižení," uvádí Kateřina Kotasová, programová manažerka Abakusu, která se aktivně podílí na zavádění homesharingu v České republice.
Homesharing je komunitní odlehčovací služba, která je založena na dlouhodobém přátelském vztahu dítěte s postižením, rodičů a dospělého hostitele. Do pomoci se zapojují lidé z řad laické veřejnosti místní komunity. Homesharing významně doplňuje další formy podpory, sociálních a odlehčovacích služeb. Rodiče nepřetržitě pečující o děti s mentálním nebo kombinovaným postižením jsou mnohdy velmi vyčerpaní, ocitají se v sociální izolaci. Starost o potomka s vážným postižením jde velmi obtížné skloubit nejen se zaměstnáním, ale také s péčí o další členy rodiny. Potřeby jako odpočinek, výchova sourozenců či návštěva lékaře zůstávají nenaplněné. Kapacity odlehčovacích sociálních služeb pro tyto rodiny jsou v Česku dlouhodobě nedostatečné či zcela nedostupné.
"Hostitel, kamarád dítěte s postižením, nemusí mít nějaké konkrétní dovednosti, potřebuje především trpělivost. Myslím, že nebýt odborník může být výhodou, laik přistupuje k dítěti s přirozeností a nabízí mu to, jak sám žije, svůj domov, sebe sama," uvádí Klára Šrůtková, vedoucí homesharingu z organizace Děti úplňku.
Více o homesharingu najdete na homesharing.cz. Zájemci o hostitelství ve Středočeském kraji nám mohou napsat na homesharing@cpkp.cz a domluvit si účast na hostitelském večeru, který plánujeme 15. a 24. února 2022, kde se setkají s rodiči, kteří pečují, dozví se více o tom, jak homesharing funguje, a mohou se na cokoliv zeptat.
"Podpoře neformálně pečujících se věnujeme dlouhodobě. Hledáme různé způsoby, jak pečujícím ulehčit péči, zpřístupnit potřebné informace a současně aktivizovat místní komunitu. Moc nás těší, že můžeme homesharing rozvíjet i v našem kraji," uvádí Martina Macurová, ředitelka Centra pro komunitní práci střední Čechy.
Naše organizace pomáhá pečujícím rodinám i jiným způsobem. Vytvořili jsme video rady pod souhrnným názvem "Pečovat a žít doma je normální". Vznikla 4 videa, která obsahují rady, jak se s náročnou situací vyrovnávat: Co udělat nejdříve, Finanční a materiální podpora, Kdo mi s péčí pomůže a Co a jak dál.
Centrum pro komunitní práci střední Čechy je organizace, která se od roku 1996 věnuje vzdělávání a poradenství, tvorbě strategií, podpoře komunikace a různým analytickým činnostem. V posledních letech se zaměřuje na neformálně pečující ve Středočeském kraji, kterým poskytuje poradenství, realizuje pro ně různé vzdělávací aktivity a podporuje vznik a setkávání svépomocných skupin.
.