Pořádek dělá přátele
Možná vám přijde zbytečné sepisovat smlouvu o půjčce mezi rodinnými příslušníky či přáteli. Vždyť se přece znáte a můžete se na sebe vzájemně spolehnout. Žádost o sepsání smlouvy by tak možná působila jako známka nedůvěry vůči tomu druhému. Opak je ale pravdou. Sepsáním smlouvy o půjčce si vzájemně upřesníte podmínky a předejdete tak budoucím možným nejasnostem. Kdyby se náhodou stalo, že jedna ze stran nebude chtít dostát svému závazku, může druhá strana na základě smlouvy svůj nárok vymáhat.
Co by měla smlouva o půjčce obsahovat?
Sepsat smlouvu o půjčce není nic složitého. Na internetu dnes najdete plno vzorů, které můžete využít, nebo se do jejího sepsání pusťte klidně sami. Možností je více, můžete ji nechat sepsat také advokátem nebo notářem. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, dejte si pozor, aby smlouva vždy obsahovala vše potřebné, tedy:
- kdo peníze nebo půjčuje,
- komu je půjčuje,
- jakou částku,
- jakou formou je půjčeno - hotově, nebo na účet,
- termín vrácení,
- vrácení jednorázově, nebo ve splátkách,
- pokud ve splátkách, jaký je splátkový kalendář,
- půjčuje se bezúročně, nebo s úrokem a jaká je výše úrokové sazby
- sankce v případě neplnění ujednaných podmínek,
- podmínky odstoupení od smlouvy,
- datum podpisu smlouvy,
- místo sjednání,
- podpisy obou stran,
Jestliže chcete mít úplnou jistotu, můžete nechat podpisy úředně ověřit. Stačí zajít třeba na nejbližší obecní či krajský úřad nebo na poštu a využít služby Czech POINT. V takovém případě smlouvu nepodepisujte předem, nezapomeňte si ale s sebou vzít doklad totožnosti. Ověření každého podpisu na listině vás vyjde na 30 Kč. Můžete dokument nechat ověřit i notářem nebo advokátem.
Potvrzení o provedené splátce
Ať už půjčku splácíte, nebo poskytujete, vždy je lepší platby provádět na účet. Nikdo tak nemůže zpochybnit, že jste danou splátku vrátili či obdrželi v požadovaném termínu. Pokud přece jen zvolíte formu splácení v hotovosti, sepište o tom potvrzení, které dobře uschovejte.
Půjčka od banky
Pokud si nechcete půjčovat od známých či rodinných příslušníků, můžete zvolit bankovní půjčku – úvěr. Konkrétní úvěrové smlouvy se zde liší podle typu půjčky a připravuje je banka vždy v písemné formě. Například u Komerční banky si můžete vybrat mezi osobní půjčkou, podnikatelským úvěrem, ale například i kontokorentem nebo kreditní kartou.