Typy osvětlení pro domácnost
Při výběru osvětlení lze volit mezi žárovkami, zářivkami, výbojkami nebo moderními zdroji, jakou jsou např. LED pásky. Žárovky lze potom dělit na klasické (dnes už se používají víceméně pouze v průmyslu), úsporné žárovky, LED žárovky, či halogenové žárovky.
Porovnání jednotlivých typů žárovek
Zatímco o tom, že klasické žárovky jsou neefektivní a jejich éra již definitivně skončila, ví prakticky každý, v rozdílech mezi tzv. úspornými, halogenovými a LED žárovkami nemá řada lidí stále zcela jasno.
Princip klasické žárovky zná ze školy každý: wolframové vlákno je žhaveno průchodem elektrického proudu a emituje světlo. Problémem klasických žárovek je, že velká část elektrické energie se promění na teplo a žárovka je tak energeticky velmi neefektivní. To v důsledku vede k tomu, že jsou klasické žárovky neekonomické a neekologické.
Na podobném principu fungují žárovky halogenové. I u nich najdeme wolframové vlákno, ale díky tomu, že jsou ve svém objemu naplněny inertním plynem (některým z halogenů), lze vlákno žhavit na výrazně vyšší teplotu a přeměna elektrické energie na světlo je energeticky mnohem efektivnější. I přesto mají ale halogenové žárovky poměrně velkou spotřebu a od jejich používání je upouštěno ve prospěch dalších zdrojů – úsporných a LED žárovek.
Kategorie tzv. úsporných žárovek již pracuje na jiném principu. Jedná se vlastně o zářivku generující elektrický výboj v parách rtuti. Její nevýhodou je pomalý náběh světla a také nutnost recyklace kvůli obsahu toxické rtuti.
V posledních letech získávají velkou popularitu LED žárovky. Jejich základním prvkem jsou dvě polovodičové destičky emitující světlo – diody. LED žárovky prakticky negenerují teplo a jsou tedy úsporné i bezpečné. V kuchyních, ale i dalších prostorách se často používají také LED pásky, tj. diody v podobě pásu, který lze upevnit třeba na podhled kuchyňské linky apod.
Výběr vhodného jističe
Světelné zdroje s nižší spotřebou snižují i požadavky na velikost hlavního jističe v domácnosti. Ten by měl odpovídat maximálnímu možnému zatížení při zapnutí všech spotřebičů v domácnosti navýšenému o rezervu pro případné další spotřebiče, které si v dalším období pořídíte. Velmi oblíbeným pro domovní aplikace, kde většinou splňuje jejich požadavky je jistič B25. Pokud si ale nejste jisti, poraďte se o výběru s odborníkem.
Nakupujte výhodně
Pro výběr a nákup osvětlení, stejně jako veškeré elektroinstalace a bezpečnostních prvků platí zlaté pravidlo: na kvalitě nešetřete, neboť je to otázka provozních nákladů i bezpečnosti. To ale neznamená, že je nejde nakupovat výhodně. I v tomto segmentu lze využít slevy a bonusové akce, které učiní nákup mnohem příjemnějším, aniž by utrpěla kvalita nakupovaných produktů či bezpečnost při jejich používání.