Kompostování je však výsadou zahrádkářů a lidí, kteří mají pozemek se zahradou. Kompostér jim poslouží jako místo, kde uloží trávu s listím, hlínu a škrabky z okrajů silnic bez kamení, dřevní popel, travní drny či rozdrcené větvičky. Za žádnou cenu do kompostéru nepatří (většina lidí si to myslí) plevel, shnilé a plesnivé potraviny, kamení. O kovu, plastu a sklu se snad nemusíme rozepisovat, na tento druh odpadu jsou určeny speciální nádoby.
Ulevte přírodě!
Kompostování má v Česku dlouhou tradici. Jen si představte, že nejstarší kompostárna byla založena v roce 1912. Není divu, jedná se totiž o nejlepší způsob, jak naložit s biologickým odpadem. Při kompostování se zpracovávají odřezky, větvičky a tráva smysluplně a nezatěžujeme tak životní prostředí. Výsledkem je produkt vhodný na zlepšení půdy. Další nespornou výhodnou je ekonomický pohled, přeci nemá smysl odvážet biologický odpad někde na skládku!
Bude vás to bavit
Pořízení kompostéru není finančně náročné, a proto si ho může dovolit každá rodina. Kompostování je zábavné a praktické, protože při něm vracíte přírodě vše, co vám nabízí. Otázkou je, kam kompostér umístit a jaký druh vybrat. V první řadě byste ho neměli postavit na slunečné stanoviště, v parných letních dnech by se vám to vymstilo! Přeci jen se jedná o odpad a ten silně zapáchá. Kompostéry si lidé pořizují i v případě, že nemají zahradu a vkládají do něj odpad vzniklý v domácnosti. Pakliže jste vlastníkem sadu, bez kompostéru se prostě neobejdete. Pak záleží jen na vás, jaký typ by se vám hodil. Velký ohradníkový model je ideální pro obrovské pozemky, klasické plastové kompostéry se hodí ke každému rodinnému domku se zahradou.