Čisté a dostatečně průhledné čelní sklo má rozhodující vliv na to, jak dobře dokážeme sledovat dění na silnici. I nepatrné šmouhy či skvrny mohou výrazně snížit dohlednost a v nejhorším případě zapříčinit nehodu. V následujících odstavcích se proto seznámíme s jednoduchými kroky, které je třeba učinit pro výměnu opotřebovaných stěračů.
K výměně stěračů čelního skla budete potřebovat jen několik snadných úkonů. Nejprve se důkladně podívejte na konstrukci konektoru stírací lišty. Existuje hned několik různých způsobů upevnění, které rozhodují o tom, jak se stěrač odstraňuje. Obvykle je však velmi snadné oddělit stírací lištu od ramene stěrače tak, že za lištu zatáhnete pod správným úhlem.
Následně je potřeba zvednout rameno stěrače. Případně nastavte servisní režim ostřikovačů.
V závislosti na modelu vozidla mohou být potřebná některá další opatření:
- Zapnutí a vypnutí zapalování a následná aktivace stěračů čelního skla.
- Zapnutí servisního režimu pomocí palubního počítače.
- Jednoduché manuální zvednutí ramen stěrače.
Důležité: Při tomto kroku je třeba dbát na to, aby se rameno nedotýkalo kapoty. Mohlo by se totiž prohnout, zlomit nebo poškrábat lak vozu. Rameno navíc pevně držte, aby nemohlo poškodit ani přední sklo.
Jaké věci a předměty potřebuji pro výměnu?
Před samotnou výměnou byste si měli nachystat následující věci:
- nové stěrače čelního skla
- měkké utěrky/hadříky
Poté můžete uvolnit konektor stírací lišty a ji sundat. Nyní přichází na řadu měkký hadřík. Omotejte jej kolem ramene stěrače a opatrně je umístěte na přední sklo tak, aby se látka nacházela vespod. Popřípadě můžete i jednou rukou přidržet rameno a pomocí té druhé připevnit novou lištu.
Ta je bezpečně upevněna, jakmile ucítíte, že zacvakla na své místo. Potom již můžete opatrně vrátit kompletní stěrač zpět na čelní sklo. Buďte během celého postupu opatrní a snažte se gumového pásku nedotýkat, protože byste jej tím mohli nechtěně poškodit.
Věnujte také pozornost následujícím věcem:
- Stěrače na straně řidiče a spolujezdce mohou být různé délky.
- Ramena je také třeba vyměnit, pokud již například správně nedoléhají nebo je na nich patrná koroze.
- Výměna zadního stěrače je v podstatě totožná. Na rameni často bývá dodatečný ochranný kryt, který musíte před odstraněním sundat. Zbytek postupu se ničím neliší.
Po úspěšné výměně zbývá jen zkontrolovat, zda nové díly řádně fungují. Vyzkoušejte za tímto účelem veškeré funkce svých ostřikovačů a přesvědčte se, jak účinně a spolehlivě stěrače odstraňují špínu a pěnu z předního skla. Stírací lišty pravidelně vyměňujte, začne-li být jejich guma porézní nebo se výrazně sníží jejich čisticí výkon. Nejpozději však po dvou letech byste měli své staré díly nahradit novými, aby vám byl vždy zajištěn maximální přehled o situaci na vozovce.