Olomouc 21. listopadu 2024 (PROTEXT) - Dva měsíce po ničivých povodních, které tvrdě zasáhly zejména Olomoucký kraj, se v olomoucké Pevnosti poznání potkala pětice hostů, které během večera spojilo téma dekarbonizace. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), generální ředitel ČEZ ESCO a předseda představenstva Svazu moderní energetiky Kamil Čermák, komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková, modelka a influencerka Jitka Nováčková a meteorolog České televize Michal Žák debatovali o tom, jak Česko promyšleně vyvést ze závislosti na fosilních palivech, jak ušetřit na energiích, jak se vyhnout příštím vlnám ničivých povodní i jak žít udržitelně a s větším ohledem k přírodě.
Událost pořádali Svaz moderní energetiky a portál Obnovitelně.cz ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí, Aliancí pro bezemisní budoucnost a pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Unikátní udržitelná talkshow přivedla do centra Olomouce více než stovku diváků z řad široké i odborné veřejnosti. Spolu s řečníky a moderátorkou Marií Bastlovou debatovali také o tom, proč se Česko neobejde bez urychleného budování obnovitelných zdrojů, jak můžeme využít cirkulární ekonomiku či proč je počasí v důsledku změn klimatu stále nevyzpytatelnější.
„Povodně prokázaly, jak se zlepšila předpověď, a ukázala se skvělá koordinace institucí. Například Olomouc investovala hodně do protipovodňových opatření a také kromě jedné malé části ohrožená nebyla. Je důležité dělat věci, které jsou nejefektivnější. Není jedno řešení, někde musíme postavit přehradu, někde naopak posílit liniovou ochranu. A ve zbytku potřebujeme prostor na suché poldry, rozlivová území. Litovelské Pomoraví dohromady s oblastí soutoku Moravy a Dyje a Poodří zachytilo víc vody než nádrže na povodí Moravy a Odry,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„V pořadí již druhá talkshow Pro moderní Česko dokázala zaplnit velký sál v olomoucké Pevnosti poznání. Jsme rádi, že v živé debatě plné dotazů z publika jsme mohli v Olomouci otevřít témata přínosů dekarbonizace a nabídnout pohled na zelenou ekonomiku tak, jak může pomoci v každodenním životě každého z nás. Diskuze pomohla vyvrátit mýty spojené s využitím obnovitelných zdrojů energie a nabídla fakta o dopadech změn klimatu, které se odráží v častějších výkyvech počasí,“ hodnotí talkshow Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
„Z vlastní zkušenosti víme, že se často debata o dekarbonizaci zbytečně redukuje na zákaz spalovacích motorů. Pokud však firmám představíme zateplení domů, energeticky efektivní opatření na snížení spotřeby při chodu podniků nebo možnosti instalace vlastních solárních panelů či kogeneračních jednotek, umí najít v zelené ekonomice vlastní příležitosti a výhody pro své podnikání. Právě proto má smysl vystoupit ze své sociální bubliny a diskutovat s veřejností,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO a předseda představenstva Svazu moderní energetiky a předseda správní rady Aliance pro bezemisní budoucnost Kamil Čermák.
Na pilotní díl regionální série Pro moderní Česko navážou během podzimu setkání v dalších krajích. Cílem Obnovitelně.cz a Svazu moderní energetiky je pomoci domácnostem, městům či firmám zorientovat se v široké škále témat dekarbonizace a zelené modernizace a vejít tak do nového období jako vítězové. Další setkání proběhne ve dnech 12. a 13. prosince 2024 v Jihlavě.
Olomoucký kraj se musí připravit na dopady klimatických změn
Další den, 15. listopadu, navázalo na talkshow debatní setkání se zastupiteli měst a obcí pod názvem Pro moderní Česko: konference plná nové energie. Odborníci ze Státního fondu životního prostředí ČR, Svazu moderní energetiky a firem z oblasti energetiky informovali o novinkách a trendech v úsporách energií, renovacích, fotovoltaice nebo dostupné finanční podpoře právě na tato opatření. Nechyběly také příklady dobré praxe zelené modernizace měst, domácností a firem, které inspirují další zájemce o udržitelná řešení.
V úvodním diskusním panelu vystoupil ministr životního prostředí Petr Hladík, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková, generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka a předseda představenstva Energon Holding Fady Al-Kheir.
„Nezávodíme o to, kdo bude dřív zelený. Musíme reagovat na regulatorní požadavky, které bankám mimo jiné předepisují reportovat tvrdá data, která reflektují na ekonomická a finanční rizika vyplývající z účinků přírodních změn. Riziko klimatických změn má charakter systémové změny. Je potřeba iniciovat koncentraci všech sil, intelektuálních, finančních nebo inovačních, které nám pomohou na tuto situaci reagovat,“ říká generální ředitel Komerční banky a prezident Aliance pro bezemisní budoucnost Jan Juchelka.
Řeč přišla také na nedávné katastrofické povodně, kdy Olomoucký kraj patřil mezi nejvíce postižená území v České republice, a které podle expertů byly posíleny klimatickou změnou. Olomoucký kraj má přitom příhodné podmínky pro budování obnovitelných zdrojů, jejichž rozvoj mají urychlit akcelerační zóny.
„Ministerstvo životního prostředí na akceleračních zónách, které jsou v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu, participuje z hlediska limitů území, ochrany přírody a krajiny, tažných ptáků nebo biodiverzity. Výsledkem je návrh nového zákona, který akcelerační zóny naplánuje na úrovni státu, krajů i obcí. Nové projekty obnovitelných zdrojů budované v akceleračních zónách získají stavební povolení nejpozději do jednoho roku. Pro představu, postavení větrné elektrárny dnes v Česku zabere i deset let. Díky novele ale dojde ke zrychlení povolovacích procesů všude po České republice, kromě no-go zón, které jsou definovány jako národní parky nebo chráněná území I. a II. zóny,“ upřesňuje ministr Hladík.
K budování obnovitelných zdrojů energie se v diskuzi přihlásil také Jan Juchelka: „V Česku je osvícený příklad dobré praxe, kdy společnost při výstavbě větrného parku nabídla dotčeným obcím i jejich obyvatelům akciový podíl. Přímo místní tak benefitují na hospodářském výsledku toho větrného parku,“ dodal Jan Juchelka k inspirujícím příkladům.
Pro malé i velké – příklady dobré praxe v zelené energetice
Navazující odborný blok se zaměřil na konkrétní nástroje na podporu investic do renovace budov nebo obnovitelných zdrojů energie. „Program Nová zelená úsporám je určen hlavně fyzickým osobám a domácnostem, ale svou roli hraje i pro obce. Dává jim totiž možnosti realizovat zajímavé projekty. Například když se obec rozhodla zateplit bytový dům se sociálními byty a pomohla si s vytápěním pomocí fotovoltaických panelů. Přineslo jí to úsporu vytápění díky snížení energetické náročnosti až o 73 procent, což se pak promítne jako významná úspora i v nákladech za energie,“ uvedl během odborného bloku zaměřeného na novou vlnu zelené energetiky pro regiony Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Příležitosti pro budování větrných elektráren a možnou podobu spolupráce s obcemi přiblížil Jakub Novotný ze společnosti JRD Energo. Výhody solárních elektráren na budovách pak shrnul Lukáš Vaverka ze společnosti Columbus Energy.
Závěrečný blok patřil tématu moderních budov a aktivních průmyslových areálů. Ondřej Navrátil, finanční ředitel SIGMA GROUP, představil plán dekarbonizace průmyslového areálu pomocí solární energie nebo optimalizace osvětlení. Možnosti zeleného teplárenství nabídl Vladimír Hlavinka, předseda představenstva skupiny technologických firem ORGREZ Group. Martin Ander, specialista na komunitní energetiku ze Svazu moderní energetiky, ukázal pilotní zkušenosti se zakládáním energetických společenství.
Roadshow Pro moderní Česko se ještě letos vydá do Jihlavy, kde se obyvatelé Vysočiny mohou 12. prosince opět těšit na talkshow, na kterou 13. prosince naváže další konference pro města a obce.
O Svazu moderní energetiky
Spojuje chytrá řešení pro růst české ekonomiky. Tvoří zastřešující platformu, která otevírá příležitosti pro inovativní technologie a nové přístupy. Nabízí společný hlas profesním sdružením v oblasti moderní energetiky. Zakládajícími členy jsou Aliance pro energetickou soběstačnost, asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ, Spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech, Česká technologická platforma pro Smart Grid a Solární asociace, největší české sdružení provozovatelů fotovoltaických elektráren. Akademickými členy svazu jsou pak Univerzitní centrum efektivních budov ČVUT v Praze. Více na www.modernienergetika.cz
O Obnovitelne.cz
Přináší informace o moderní energetice v širších souvislostech udržitelné ekonomiky. Čtenáře informuje o aktuálním dění ve využití obnovitelných zdrojů, akumulaci energie nebo elektromobilitě. Informuje také o klimatické změně a o novinkách z ochrany životního prostředí. Přináší pohledy nejen z českého prostředí, ale také o zajímavých nápadech nebo progresivních krocích ve využití šetrných zdrojů energie v zahraničí. Více na www.obnovitelne.cz
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.