Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal) představuje třicetiletý plán pro přeměnu 27 členských států EU z hospodářství s vysokou k nízké uhlíkové intenzitě. Jedním z klíčových cílů této strategie je zajistit, aby se v EU do roku 2050 dosáhlo uhlíkové neutrality emisí skleníkových plynů (tzv. čistá uhlíková nula – net zero carbon). Pro dosažení tohoto cíle se nyní vyvíjí nová sada politik, předpisů, plánů, norem, metodik a finančních nástrojů EU.
Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.
Při řešení výzev vyplývajících ze Zelené dohody pro Evropu budou klíčovými aktéry města. Co ale tato role prakticky znamená pro rozvojovou agendu českých měst? Kde začít a jak konzistentně pokračovat k dosažení uhlíkově neutrálních měst do roku 2050? Některé země a města již mají náskok a je možné se z jejich zkušeností poučit. Čím dříve česká města zahájí práce na plánech pro uhlíkovou neutralitu, tím lépe pro jejich občany, prosperitu a úspěch při zajištění tzv. zeleného financování pro své rozvojové projekty.
Na webináři vystoupí:
Peter Kalaš je expertem s více než 35 lety zkušeností v oblasti rozvojových energeticko-environmentálních projektů ve více než 60 zemích světa. V zastoupení Švýcarska mimo jiné spolukoordinoval pan-evropský program Světové banky Životní prostředí pro Evropu. Globální klimatickou agendou se zabývá od roku 1996, kdy se stal ředitelem mezinárodního programu Národních klimatických strategií u Světové banky. Po návratu do České republiky zastával vedle pozice ministra životního prostředí řadu odborně poradenských postů na Úřadu vlády, Ministerstvu zemědělství, financí a životního prostředí se zaměřením na klimaticko-energetické politiky a strategie.
Zastupuje Českou republiku ve správní radě Zeleného klimatického fondu a je předsedou Výboru pro udržitelnou energetiku a dopravu v rámci Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Byl spoluzakladatelem České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj a iniciátorem či účastníkem řady činností v partnerské spolupráci s byznysovou komunitou. Současně je nově poradcem ředitele Státního fondu životního prostředí České republiky pro implementaci nových evropských fondů a Zelené dohody pro Evropu
Petr Dovolil je odborníkem v oblasti veřejné politiky, regulace, institucí a veřejných zakázek s více než 20 lety praxe. Petr má rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti infrastrukturních projektů financovaných EU, politik a práva EU, mezinárodních smluvních standardů, PPP a českého soukromého a veřejného práva. V posledních 7 letech se intenzivně podílel na mnoha infrastrukturních projektech EBRD v zahraničí, včetně 10 projektů jako Vedoucí týmu, na rámcové smlouvě s EBRD GET Policy Framework – Water Window (Green Economy Transition = přechod na zelené hospodářství), jakož i vedoucí roli jménem Mott MacDonald na rámcové smlouvě EBRD Green Cities Framework.
V současné době se zaměřuje zejména na širší témata udržitelného rozvoje měst, zelené a digitální transformace a dosažení shody se standardy ESG (Environmental, Social and Governance).
Maria Manidaki je autorizovanou inženýrkou se 17 lety zkušeností v plánování investic, projektování, nakládání s uhlíkem a správě aktiv ve vodárenství. Maria se specializuje na management uhlíku, technologií energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie, jakož i snižování emisí uhlíku v hodnotovém řetězci infrastruktury. Má zkušenosti hlavně s vodárenskými společnostmi a regulačními orgány poskytujícími poradenství ohledně osvědčených postupů, strategií správy aktiv, nízkouhlíkových technologií, vypracování projektových návrhů a technických posouzení / procesů due diligence investičních plánů.
V současné době má odpovědnost za koordinaci multidisciplinárních dovedností v rámci Mott MacDonald, které jsou zapotřebí při pomoci klientům splnit jejich ambice v oblasti uhlíkové neutrality. V poslední době vedla řadu strategických projektů uhlíkové neutrality a managementu uhlíku ve Spojeném království, mimo jiné na Plánu uhlíkové neutrality pro Water UK, výpočet uhlíkové základny pro New Zealand Watercare či asistence vlastníkovi aktiv ve Spojených arabských emirátech s prvním zavedením PAS 2080 v této zemi.
Radka Vladyková, ředitelka Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR), vystudovala Metropolitní univerzitu Praha v oboru Evropská studia a veřejná správa. V uplynulých 4 letech byla starostkou města Jesenice u Prahy (9,2 tisíc obyvatel, okres Praha západ), pracovala i jako členka Legislativní komise SMO ČR. Je propagátorkou inovativních řešení pro města a obce.