Vymyslet dětem zábavný program na červenec a srpen, aby se vám doma nenudily, něco hezkého prožily, a zároveň aby to nestálo celé jmění? Pošlete je na tábor – pobytový, nebo příměstský. Kolik takový tábor stojí, s čím ještě počítat nebo jak se dá při výběru ušetřit? I to se dočtete dále.
Kolik stojí… dětský tábor
„Upíchnout“ děti na letní tábor je výhra. A to nejen proto, že si od sebe navzájem konečně na týden nebo dva odpočinete. Vaši potomci se navíc vyřádí v přírodě, při sportu a hrách, vyzkouší si nové věci a najdou si nové kamarády. Jestli jste sami jako malí na tábory jezdili, určitě budete souhlasit, že si odtud člověk odnáší zážitky a vzpomínky na celý život.
Ceny táborů jsou, pravda, vyšší, než bývaly. Dvoutýdenní „klasický“ pobyt v chatkách nebo stanech vyjde zhruba na 350 až 400 Kč na den, celkem 5 000 až 6 000 Kč pro jedno dítě. Za ubytování, plnou penzi a celodenní program je to pořád zlomek toho, kolik stojí třeba pobyt u moře. Jistě, žádný luxus, ale na to si většina dětí beztak nepotrpí. Naopak, aspoň se trochu otrkají.
Má to ale i háček – o místa bývá tlačenice. Podle dat z hygienických stanic, kterým pořadatelé nahlašují počty účastníků, se každý rok účastní letních táborů na čtvrt milionu dětí. A tábory s kvalitním zázemím, v dobré lokalitě a zkušeným personálem mívají vyprodáno měsíce a měsíce dopředu. Když začnete hledat až v červnu nebo dokonce červenci, už si většinou nemůžete moc vybírat a jste rádi, že vůbec najdete volné místo.
Pokud vaše dítě závodně sportuje, kromě pravidelných tréninků a zápasů ve školním roce kluby jistě pořádají také letní soustředění, tréninkové kempy a podobně. Jejich cena bývá o něco vyšší než u obyčejných táborů, a to hlavně kvůli nákladům na pronájem hřiště nebo sportovní haly, kvalifikovaných trenérů a drahým sportovním pomůckám.
Kolik stojí… příměstský tábor
Pro vás, rodiče, funguje příměstský tábor podobně jako škola nebo školka. Ráno odevzdáte děti, jdete do práce a na večeři je máte zase doma. Na každý den od pondělí do pátku má vaše dítě zařízený dozor, stravování, a hlavně zábavný program. Stejně jako klasické tábory, i ty příměstské mívají různé zaměření – koně, plavání, netradiční sporty, deskohraní... Všechny zážitky i půjčení pomůcek jsou v ceně. A od toho se také odvíjí, kolik vás to bude celé stát.
Za týdenní příměstský tábor zaplatíte obvykle 1 000 Kč až 3 000 Kč. Mezi ty nejdražší patří třeba právě koně nebo angličtina. Výtvarné činnosti nebo všeobecná náplň bývají naopak nejlevnější. Záleží i na lokalitě. Nic naplat, v Praze a dalších velkých městech si připlatíte. Navíc platí to samé, co u klasických táborů, poptávka často převyšuje nabídku, takže s objednáváním byste neměli dlouho otálet.
Jak při výběru letního táboru ušetřit?
- Vybírejte včas – Místa na oblíbených a cenově dostupných táborech vždy zmizí jak pára nad hrncem. Proto je důležité pohlídat si, až začnou vypisovat nové termíny, a neváhat s přihláškou.
- Vsaďte na příměstský tábor – Doma se vaše dítě vyspí zadarmo, a vy tak srazíte náklady na týdenní pobyt klidně i na polovinu. Jen počítejte s tím, že děti budete muset každý den ráno vodit na sraz a odpoledne zase vyzvedávat.
- Klasický program vyjde levněji – Exkluzivní zážitky a trendy témata (koně, superhrdinové, YouTubeři apod.) si pořadatelé nechají zaplatit. Tradiční náplň, výlety do přírody a táborové hry, nepoutají tolik pozornosti, zato jsou lacinější.
- Soukromníci jsou dražší – Akce provozované městy, školami, domy dětí a mládeže nebo skautskými oddíly spoléhají na veřejné peníze, případně na práci dobrovolníků. Soukromí organizátoři si platí všechno sami a musí to promítnout do ceny.