Z obrazovky pozdravil všechny připojené účastníky předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. Poděkoval starostkám a starostům za jejich práci i za jejich podporu svým občanům v této těžké době. Také zareagoval na nedávné nepravdivé výroky ze strany některých vládních představitelů.
„Víte, že je nám vyčítáno, že jsme loni málo utráceli, domnívám se ale, že opak je pravdou. Nicméně my, na rozdíl od státu, každou korunu, než ji vydáme, dvakrát obrátíme. Své obce řídíme jako pospolitosti, jako své rodiny. Loni rodiny, domácnosti uspořily meziročně o 12 procent více než v předchozím období, u obcí to bylo o šest procent více,“ uvedl a pokračoval: „Obce a samosprávy jsou věrným obrazem společnosti a rodin, není možné, aby stát pohlížel na samosprávy z hlediska jen jednoho čísla, kolik mají samosprávy uloženo v bankách. V příštím roce končí funkční volební období a budeme chtít své projekty, na kterých jsme tvrdě pracovali, realizovat. Musíme mít i našetřeno na předfinancování projektů a také musíme myslet na doby horší, které jistě nastanou.”
Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.
Výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková představila další program Krajského setkání i novou posilu kanceláře svazu, a to ředitelku Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů Moniku Štěpánovou.
Ta nejdřív hovořila o práci svojí sekce, která se v současné době věnuje zejména v oblasti regionálního rozvoje nastavení dotačních programů, přípravě, analýze či sběru dat. Práce začíná často na evropské úrovni. Pro nastavení toku finančních prostředků z dotačních projektů z evropské úrovně potřebují řadu informací z území.
Dan Jiránek, ředitel Sekce pro projekty a inovativní přístupy, mluvil zejména o projektu ESO, v rámci kterého nabízí svaz na míru šité vzdělávací programy pro úředníky i zástupce samospráv. Upozornil i na fakt, že některé podmínky programů byly nastavovány již v minulosti, a tudíž nemohou zohlednit současnou aktuální situaci například s nově nabízenými kurzy umění komunikace či umění vyjednávání. Tyto kurzy by se v současnosti hodily pro ředitele škol a další zaměstnance ve školství.
Novinek v legislativě se tradičně ujala Ivona Mottlová, zejména co se týče vývoje projednávání návrhu nového stavebního zákona. Svaz už loni doložil, že délka stavebního řízení není odvislá od stavebních úřadů, ale závisí na množství dotčených veřejných zájmů i povinně dokladovaných informací pro dotčené orgány. Po přijetí stavebního zákona se lhůty budou počítat od podání bezvadné žádosti, stejně jako teď tak může dojít k prodloužení lhůt při řešení nedostatků podání. Ivona Mottlová opět připomněla, že u návrhu nejsou známy ani personální ani finanční dopady. Přitom se počítá s přechodem cca 7500 úředníků pod státní správu.
Náměstek pro řízení Sekce regionálního rozvoje ministerstva pro místní rozvoj David Koppitz mluvil o nejrůznějších dotačních titulech MMR pro obce a občany v roce 2021 a dalších obdobích. Přidal i zajímavé informace z resortu, např. o digitálních poplatcích, podpoře turismu či programech územní spolupráce.
Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stöcklová, náměstkyně pro řízení Sekce podpory seniorů, a David Pospíšil, ředitel Odboru sociálních služeb a sociální práce, přinesli účastníkům informace k nastavení systému sociálních služeb v roce 2021 plus, včetně jejich financování. Zmínili se i systému financování sociální práce na obcích a jeho budoucí podobě nebo o možnosti obcí při péči o seniory v době pandemie.
Posledním zástupcem ministerstev byl Jan Kříž, náměstek pro řízení Sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů z ministerstva pro životní prostředí.
Všechna vystoupení můžete zhlédnout i zpětně na webové stránce svazu a na webu ČTK ceskenoviny.cz.