Kratom se v České Republice prodává na e-shopech již přes 10 let. V České republice se odhaduje přes 10 tisíc sběratelů kratomu. Ano „sběratelů“, protože úřadům to takto vyhovuje. Kratom je podle nich zkrátka „sběratelský předmět“ a jak říkám, není to výmysl prodejců, nýbrž úředníků na našich úřadech.
Jen pro zajímavost například v USA se odhaduje v tuto chvíli na více než 10 milionů přívrženců tohoto stromu.
Je to zhruba měsíc co ministerstvo zdravotnictví, respektive jeho ministr oznámil, že během několika málo měsíců, umístí kratom na seznam zakázaných látek, což je podle mne zcela nepochopitelné, protože jak už jsem řekl kratom se u nás prodává více než deset let. Jen si všichni můžeme domýšlet komu kratom začal vadit.
Jaké jsou druhy kratomu ?
V podstatě jsou tři základní barvy kratomu. Červený, zelený a bílý. Barvy kratomového prášku vznikají podle toho jakým způsobem jsou listy usušeny a dále zpracovány. Největší oblibě se mezi lidmi těší zelený kratom.
Ten se vyrábí tak, že se listy usuší a po usušení se rozemelou na velejemný prášek. Červený kratom se vyrábí naprosto jiným způsobem. Čerstvě sklizené listy ze stromu Mitragyna Speciosa se nejprve napěchují do pytlů a pak se několik dní se nechají fermentovat. Teprve potom se listy z pytlů vyndají, usuší se a nakonec opět rozemelou na prášek.
Bílý kratom je složený z červeného a zeleného prášku. Červeného je tam ale jen opravdu malinká troška. Údajně se také do tohot mixu přimíchávají na jemno drcené stonky a žíly z listů.
Lidé si stále myslí, že existuje velmi mnoho druhů stromu Mitragyna Speciosa. Je to pravda ?
Ne není to pravda. Můžete se sice na českém internetu dočíst o nejrůznějších speciálně vyšlechtěných odrůdách kratomu, jako je například veleoblíbený Maeng Da, Bali, atd., ale to nejsou jiné druhy stromu, ale jsou to mixy základních barev – červená, bílá, zelená – v nejrůznějších poměrech.