Kuej-jang (Čína) 10. března 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Portál Huanqiu.com píše:
"Cenu za infrastrukturu získává projekt mostu Pching-tchang v provincii Kuej-čou," uvedl moderátor na slavnostním předávání cen Outstanding Structure Award 2022, kterou pořádala Mezinárodní Asociace mostů a strukturálního inženýrství (IABSE). V tu chvíli se Yang Jian, hlavní inženýr společnosti Guizhou Transportation Planning Survey & Design Academy Co, Ltd., neubránil nadšení a na pódiu zajásal.
Nebylo to ostatně první prestižní mezinárodní ocenění, které tento most v Kuej-čou získal. Právě naopak – na svém kontě má "grand slam" světových ocenění pro mostní stavby, a to včetně medaile Gustava Lindenthala známé jako "Nobelova cena" techniky. Častá vítězství mostů z provincie Kuej-čou na mezinárodní scéně dokonce shrnuli porotci IBS během hodnocení slovy "A máme tu další most z Kuej-čou, připravený sbírat ceny v okamžiku, kdy se objeví."
Kupodivu tento pravidelný vítěz nejvyšších ocenění v minulosti za ostatními zeměmi ve stavbě mostů zaostával. Složitá dopravní situace se tak stala překážkou, která rozvoj Kuej-čou dlouhodobě brzdila. Přestože geograficky je provincie centrem jihozápadní Číny, kvůli hornatému terénu a nedostatečnému dopravnímu zázemí nedokázala plně využít svůj potenciál a přinést svým obyvatelům prosperitu. Před několika desetiletími se proto Kuej-čou začalo vzdělávat v oblasti výstavby mostů a snažilo se čerpat zkušenosti z vyspělých mostních projektů zahraničních zemí, jako je Japonsko a Německo. Vzhledem ke svému specifickému krasovému reliéfu a více než 90 % rozlohy pokryté kopci a pohořími se však od těchto vzorů nemohlo mnoho naučit.
"Odjakživa si pamatuji, že můj otec byl doma jen velmi vzácně. Matka říkala, že pomáhá lidem stavět mosty a silnice ve špatně dostupných oblastech. Už jako dítě jsem začal projevovat nevysvětlitelnou náklonnost k mostům a věděl jsem o jejich stavbě mnohem více než moji vrstevníci. Tato láska mi vydržela i později, a tak jsem stavitelství mostů také vystudoval a založil na nich své sny," říká Liu Hao, který je konstruktérem mostu Chua-ťiang z Guizhou Bridge Construction Group.
K dnešnímu dni má Kuej-čou mostů téměř 30.000 (včetně těch ve výstavbě) a přes 2000 mostů na rychlostních komunikacích stále vzniká. Najdeme zde prakticky všechny typy mostů, které se ve světě používají – visuté, zavěšené, obloukové i trámové. V Kuej-čou, kterému se přezdívá také "muzeum mostů", se nachází dokonce i pět z deseti světových supermostů překonávajících hory a údolí.
Do projektů a postupů výstavby mostů v Kuej-čou byla mezitím zahrnuta také ochrana životního prostředí, což významně přispělo k uznání zdejší výstavby mezinárodní komunitou. Příkladem může být transformace mostu Chua-jü-tung, kde tým Yang Jiana navrhl řešení "demontáže po výstavbě", které nejenže zabránilo znečištění životního prostředí a ekologickým škodám spojeným s explozí, ale umožnilo také recyklaci starého mostu. Nový most se následně stal prvním silničním mostem s obloukem ve tvaru „ucha košíku" v provincii Kuej-čou.
Kuej-čou navíc nyní zavádí své technologie a návrhy mostů u svých domácích i zahraničních protějšků. Mezi úspěšně realizovanými projekty najdeme například přemostění Žluté řeky v provincii Che-nan. Do budoucna se plánují rozsáhlé projekty také v Mongolsku a Gruzii.
Jak řekl Yang Jian: "Pokaždé, když vidím naše mosty, zaraduji se, jako bych viděl své vlastní dítě." Mosty v Kuej-čou se nyní stávají vzorem v oblasti mostního stavitelství a představují zásadní oporu pro roli Kuej-čou jako nepostradatelného dopravního uzlu v jihozápadním regionu. Provincii rovněž pomáhají navazovat globální vztahy v rámci iniciativy Nové Hedvábné stezky, propagovat koncept ochrany životního prostředí v nové éře a myšlenku, že "prvním krokem k prosperitě je budování cest".
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/2015476/Guizhou_s_journey_to_a_museum_of_bridges.jpg
KONTAKT: Ma Xiaochun, +86 15201186913, maxiaochun@huanqiu.com