Praha 15. listopadu 2021 (PROTEXT) - Linka bezpečí, největší a nejdéle fungující celostátní krizová linka pro děti a mladistvé, spouští spolu se sítí rádiových stanic Hitrádio kampaň Přání Ježíškovi. Cílem kampaně je upozornit na význam Linky bezpečí, na kterou se mohou děti obrátit nepřetržitě 24 hodin denně i o Vánocích a získat finanční prostředky k zajištění nonstop provozu.
„Z praxe víme, že období Vánoc nebývá pro všechny děti šťastné a veselé. Přání Ježíškovi mohou být různá, často i velmi neradostná. Zavolat a svěřit se nám se svými potížemi vyžaduje často velkou odvahu, která je odměněna pochopením, podporou a poradenstvím našich pracovníků. Denně vyslechneme trápení až 500 dětí, dalších 500 se z kapacitních důvodů nedovolá. Pracujeme nonstop, ale nestačí to,“ uvedla Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí.
S jakým problémem děti nejčastěji volají?
Děti, které volají na Linku bezpečí nejčastěji řeší problematiku psychických potíží. V rámci nich se nejvíce objevuje téma sebevražedných myšlenek a sebepoškozování, dále smutky, deprese a úzkosti. Mezi další témata patří sexuální zrání, rodinné vztahy, osobní témata či potíže na internetu. „Vnímáme velkou křehkost dětí, které se na Linku bezpečí obracejí. Četnost konfliktů v mezilidských vztazích, výzvy v podobě pandemie, tlak na výkon či traumatizující životní situace výrazně ovlivňují jejich psychické prožívání,“ říká Kateřina Lišková, vedoucí odborných služeb.
Jak probíhá hovor na Lince bezpečí?
Pokud se dítě obrátí na Linku bezpečí telefonicky, dovolá se nejprve na ústřednu. Tam pracovník zjistí, s jakým tématem volá. Pokud je na směně právě volný konzultant, je na něj dítě přepojeno. V úvodu hovoru se konzultant snaží získat co nejvíce informací o situaci volajícího a pracuje s jeho prožíváním. Následně se domlouvají, co klient od hovoru očekává a co je pro něj v danou chvíli nejdůležitější. Při hledání řešení se konzultant opírá především o přirozené zdroje v nejbližším okolí dítěte. V případě potřeby mu nabízí kontakty na další odborné organizace v blízkosti místa jeho bydliště a vysvětluje mu jejich fungování. Důležitým principem práce Linky bezpečí je anonymita našich klientů. „Primárně nezjišťujeme jméno ani adresu bydliště klienta. V některých vážných případech, kdy děti vystoupí z anonymity, kontaktujeme v jejich prospěch další instituce. Nejčastěji to bývají: Toxikologické informační středisko, záchranná zdravotnická služba, orgány sociálně právní ochrany dítěte, Policie ČR,“ dodává Kateřina Lišková.
Děti a mladiství mohou kromě telefonického kontaktu využít e-mailovou poradnu nebo chat. „Pokud hledají základní informace o řešení svých potíží, nabízíme jim na webu Linky bezpečí pasivní poradenství ve formě textů, videí nebo podcastu,“ uvedla Regina Jandová, tisková mluvčí Linky bezpečí.
„Koncept kampaně jsme již v minulosti využili, nová je hlavně spolupráce s Hitrádiem. Hlavním komunikačním nástrojem bude rádiový spot, jemuž propůjčil hlas herec Martin Stránský spolu s dětmi, které posílají svá přání Ježíškovi. Sdělení kampaně se objeví i na sociálních sítích. Lidé budou mít možnost podpořit Linku bezpečí na www.linkabezpeci.cz. Na propagaci kampaně se podílí agentura Silver B.C. a mediálním partnerem je Hitrádio,“ doplnila Regina Jandová.
Kontakt: Mgr. Regina Jandová, r.jandova@linkabezpeci.cz
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.