Touha vydat se do oblak žije s lidmi téměř od nepaměti. Protože svět nebyl dříve tak provázaný jako dnes, vznikaly různé variace na dnešní horkovzdušné balóny nezávisle na sobě různě po světě. Ale až v novodobé historii můžeme najít písemné záznamy, které vše dokazují. Za průlomový platí 4. červen 1783, kdy se uskutečnil první úspěšný let balónu sestrojeného bratry Montgolfiéry.
Posádka se skládala z kachny, kohouta a ovce, nicméně let i přistání byly úspěšné, takže brzy létání čekalo i na lidskou posádku. Dnes si let balónem můžete užít prakticky kdekoliv. Co vás v oblacích čeká?
Ideální zážitek pro ranní ptáčata
Ať už vás okouzlil romantický let balónem pro dva, nebo se raději vydáte do oblak s celou partou vzduchoplavců, vždy je potřeba nejprve vybrat vhodné podmínky. Nejzásadnější je klidné termické proudění. To bývá těsně po východu slunce, nebo pak několik hodin před jeho západem. Proto balóny na obloze nejčastěji potkáte právě v těchto hodinách. Na místě zas tolik nezáleží. Vyhlídkové lety balónem si užijete v Brně, Praze, Ostravě i třeba nad místem vašeho prvního rande. Vše je o domluvě.
Kochačka z výšky až 300 metrů
Nejprve je potřeba na zemi balón rozbalit a nafouknout studeným vzduchem. Až pak se balón plní tím horkým, který vám zajistí výlet do výšky až 300 metrů. Tam vás čeká pomalá vzduchoplavba o rychlosti větru. Za hodinu letu balónem tak uletíte okolo 10 až 20 kilometrů.
Šlechticem snadno, rychle a zábavně
Při přistání zvířecí posádky v balonu se bratři Montgolfiérové dočkali povýšení do šlechtického stavu. A tato tradice provází i dnešní zážitkové lety. Jakmile s vámi pilot přistane, čeká na celou posádku křest 4 živly provázený právě povýšením na barona či baronku. Tím si navždy zajistíte místo ve vzduchoplavecké rodině, které jste se právě stali součástí.
Tak jaké místo si prohlédnete z ptačí perspektivy jako první?