Praha 14. října 2021 (PROTEXT) - Spojit se s tlumočníkem do znakového jazyka kdykoliv a odkudkoliv, vytočit linku 155 skrze aplikaci Záchranka jen povelem hlasu nebo rehabilitovat pomocí virtuální reality. Tyto a další inovace podporované Nadací Vodafone představí 21. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami už tuto neděli 17. října v Kongresovém centru Praha.
Nadace Vodafone dlouhodobě podporuje rozvoj a vývoj technologií, které zkvalitňují a usnadňují život společnosti i lidem s různými druhy omezení.
"Na konferenci INSPO ukážeme hned několik inovací, které vzešly z našeho programu pro technologické startupy Laboratoř Nadace Vodafone. Je to jedinečná příležitost si tyto novinky vyzkoušet na jednom místě,“ říká Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone Česká republika.
Signslate aneb tlumočník v kapse
Mobilní aplikace Signslate je určena uživatelům znakového jazyka, ale využít ji může kdokoliv, kdo se potřebuje dorozumět se znakující osobou, typicky tedy sektor státní správy, zdravotnictví, turismu či třeba gastronomie. Cílem je odbourat komunikační bariéry, aby neslyšící měli důstojné komunikační možnosti hodné 21. století.
Aplikace pomocí videohovoru propojí na vyžádání uživatele s tlumočníkem znakového jazyka. Po ukončení se tlumočník odpojí a uživatel zaplatí za službu dle tlumočených minut. Návštěvníkům INSPO aplikace nabízí možnost vyzkoušet si tuto novinku zdarma v různých životních situacích.
"Pro nás je INSPO skvělou příležitostí setkat se s naší cílovou skupinou a představit jim naši aplikaci. I když je velmi intuitivní a jednoduchá na ovládání, oceníme zpětnou vazbu, abychom odpověděli přesně na potřeby našich uživatelů, kterým, věříme, že usnadníme život,“ říká Robert Jungmann z týmu Signslate.
Záchranka na povel
Mobilní aplikace Záchranka již téměř 6 let pomáhá k efektivnímu přivolání pomoci v případě nouze. Loni byla doplněna o možnost videopřenosů z místa události na dispečink zdravotnické záchranné služby. Na konferenci INSPO Záchranka pilotně představí novou funkci pro systémy Android – možnost ovládání hlasem.
"Přístupnost je pro nás velmi důležitá. Už teď aplikace nabízí funkci Nemohu mluvit pro osoby se sluchovým handicapem. Věříme, že možnost ovládat aplikaci hlasem a vytočit linku 155 pouze povelem, tedy bez nutnosti stisknutí nouzového tlačítka v aplikaci, bude dalším krokem k lepší přístupnosti,“ vysvětluje Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.
Rehabilitace ve virtuální realitě
VR Vitalis, který získal ocenění Sociální startup roku 2021, je určený pacientům po úrazech či operacích, ale aktivně ho využívají i paraplegici, kterým ulevuje od spasmických bolestí – silných křečí, které jim znepříjemňují život. Na konferenci INSPO bude možné tuto technologickou novinku, kterou používají již desítky zařízení v Česku, zdarma vyzkoušet.
"Aplikace funguje tak, že člověk sedí na vozíčku, má na hlavě brýle a ocitne se v parku. Když se podívá na svoje nohy, začne chodit. Právě to stimuluje zrcadlové neurony v mozku. Mozek si řekne ‚aha, ony chodí’, a tím začne jako kdyby povolovat svaly. Tím by mělo docházet k potlačení bolestivých křečí,“ popisuje Jana Trdá, jak může cvičení vypadat v praxi.
Trénink řeči i chytrá asistence
V relaxační zóně Nadace Vodafone se dále představí aplikace AfaSlovník, která pacientům s afázií poskytuje dostupnou elektronickou pomůcku pro logopedickou terapii. Zvláště po prodělání mozkové příhody je včasná rehabilitace důležitá pro co nejsnadnější návrat do života.
AfaSlovník využívá již více než dva tisíce pacientů a stovky logopedů. Jeho patronem je zpěvák Václav Neckář.
Na řeč se zaměřuje i aplikace Speechmate určená pro uživatele se závažnou formou narušení komunikačních schopností a pro uživatele s poruchami autistického spektra.
Protectu je 24hodinová služba vzdálené pomoci určená pro seniory či osoby se zdravotními omezeními. Prostřednictvím chytrého zařízení, které uživatel nosí u sebe, je v nepřetržitém kontaktu s týmem asistentů připraveným pomoci 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Na konferenci je možné se ještě přihlásit. Její program je vystaven na https://www.inspo.cz/inspo-2021, kde je také odkaz na registrační formulář. Při registraci je možné vybrat si platbu kartou, převodem, přes Google Pay nebo na fakturu. Cena vstupenky je 600 Kč, účastníci s průkazem ZTP, ZTP/P a TP a jejich osobní asistenti zaplatí jen 300 Kč.
Všichni účastníci budou muset respektovat podmínky stanovené pro hromadné akce ministerstvem zdravotnictví. Aktuálně to znamená doložit buď provedené očkování, prodělání onemocnění covid-19, negativní výsledek RT-PCR vyšetření nebo rychlého antigenního testu. A mít nasazený respirátor.
Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje provoz a vývoj technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery 21. ročníku jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení.
Záštitu konferenci poskytli ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.
Kontakt: Jaroslav Winter
BMI sdružení, z.s. winter@brezen.cz,
LABORATOŘ NADACE VODAFONE
Laboratoř Nadace Vodafone je unikátní akcelerační program zvyšující ekonomický a společenský dopad startupů. Pomáhá vytvářet a rozvíjet sociální inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Podporuje projekty, které přispívají k záchraně životů a zdraví, pomáhají znevýhodněným osobám a celkově zkvalitňují život již více než 1 500 000 lidí nejen v Česku. V minulosti prošly Laboratoří Nadace Vodafone desítky úspěšných projektů, mezi které patří třeba aplikace Včelka, mobilní telefony BlindShell, aplikace ECHO nebo aplikace Záchranka či AfaSlovník. Uzávěrka přihlášek do 9. ročníku Laboratoře je 17. října. Partnerem je Nápad roku.
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.