Praha 9. března 2022 (PROTEXT) - Již více než týden zaznamenáváme tragické zprávy ze země, která nikomu neublížila, ale které je naopak velmi ubližováno. Jsme svědky exodu obyvatel Ukrajiny před ruskými agresory do bezpečí ve spřátelených zemích. Již jednou jsme takovou situaci zažívali v devadesátých letech, když se na nás obraceli váleční uprchlíci z Chorvatska a Bosny. I tehdy přišlo do naší republiky mnoho rodin, které před hrůzami války a zkušenostmi z tamních koncentračních táborů prchali. I v té době s rodiči přicházely děti školou povinné a předškoláci, kteří potřebovali při kontaktu s reáliemi naší země pomoc, včetně začleňování do vzdělávání ve školách. Tehdy se pomoci chopily týmy speciálních pedagogů a psychologů a myslím, že se věc docela podařila.
Vzdělávání dětí po prožitém traumatu a v aktuální nejistotě je v počátcích složité a jeho vnější projevy, vedle jazykového deficitu, mohou být nejrůznějšího charakteru. Víme, že nezpracované traumatizující zážitky se periodicky vracejí a výrazně mohou omezovat výkonnost, schopnosti a chování člověka i dlouhodobě. Asociace speciálních pedagogů České republiky nabízí pomoc při začleňování ukrajinských dětí do systému našeho vzdělávání. Nabízí zprostředkování terapeutické podpory dětem při zvládání prožitých traumat, které se mohou negativně podepsat na jejich aktuálním prožívání a chování ve škole i mimo ni. Proto jsme se rozhodli nabídnout pomoc speciálně pedagogické péče dětem a odborné podpory učitelům, kteří budou s těmito dětmi pracovat. Zájemci o pomoc se mohou hlásit na e-mailové adrese předsedy asociace (pilar@klicov.cz), který zprostředkuje kontakty členů rady asociace v krajích.
V první fázi pobytu dětí ve školách bude potřeba asistence při zajišťování běžného vyučování alespoň v bazální podobě, včetně tlumočníků, kteří se mohou rekrutovat i z matek, např. dlouhodobě žijících v České republice, a tedy schopných tuto činnost vykonávat. Je třeba, aby se ukrajinské děti nejen vzdělávaly, ale také integrovaly mezi spolužáky. Proto se tímto obracíme na Pedagogické fakulty a jiné vysoké či vyšší odborné školy s pedagogickým zaměřením, aby svým studentům aktuálně zajišťovaly praxe právě pro potřeby vzdělávání a integrace dětí z Ukrajiny. Také vyzýváme školská zařízení, v nichž pracují odborníci s terapeutickými zkušenostmi, aby nabídli své služby při zvládání traumat, která děti a jejich matky mají za sebou.
Návrat do normálu na Ukrajině bude bolestný a velmi dlouhý. Naopak nástup nově příchozích do školy by měl být rychlý a bez zásadních komplikací, které traumata mohou ještě prohloubit.
za Asociaci speciálních pedagogů ČR
PaedDr. Jiří Pilař, předseda