Díky pandemii se naučili používat chytré platební technologie i lidé, kteří raději doposud platili na internetu prostřednictvím klasické dobírky. Teď už ale je každá 5. objednávka zaplacena kartou online. A není se čemu divit. Platba kartou je pohodlnější a na rozdíl od dobírky za ni obvykle, stejně jako za platbu bankovním převodem, nic nezaplatíte. Ze všech způsobů úhrady je zároveň nejrychlejší, takže vámi objednané zboží může být expedované prakticky ihned.
Od ledna 2021 jsou navíc všechny platby kartou online ještě bezpečnější. Změnila se totiž pravidla pro jejich ověřování – to je dvoufázové a probíhá skrze bezpečnostní protokol 3D Secure.
Co je to 3D Secure a jak funguje?
3D Secure je služba, díky které při placení na internetu neposkytujete informace o platební kartě prodejci (který by je mohl zneužít nebo o ně třeba i přijít), ale přímo své bance, která se následně postará o proplacení částky prodejci.
Informace o platbě do banky posíláte prostřednictvím takzvaného HTTPS protokolu. Ten se – laicky řečeno – stará o to, aby citlivá data, která jste do formuláře vyplnili, nemohl přečíst nikdo další.
Dalším důležitým aspektem bezpečnosti je to, že autorizace každé platby probíhá dvoustupňově. V prvním kroku zadáte číslo karty, dobu její platnosti a trojčíslí ze zadní strany, které se označuje zkratkou CVC. Pak ale musíte platbu autorizovat ještě ve druhém stupni – nejčastěji v mobilní aplikaci své banky prostřednictvím biometrických údajů, nebo zadáním kódu, který se vám zobrazí v aplikaci nebo přijde SMS zprávou.
Jednoduše řečeno stojí 2stupňová autorizace na splnění 2 podmínek ze 3 – a pracuje s kombinací toho, že je klient něčím jedinečný (otisk prstu, podobenka obličeje), něco vlastní (mobilní telefon, který má propojený s bankovním účtem a platební kartou), a něco ví (heslo, PIN).
Suma sumárum je tedy platba maximálně bezpečná: Díky bezpečnostnímu protokolu data neutečou k nikomu nekompetentnímu a z druhé strany platbu může skutečně provést jen majitel karty. A pokud by snad došlo k podvodu, pak odpovědnost přechází na banku.
Kde na internetu (ne)platit kartou?
Internetové obchody, které podporují 3D Secure, rozeznáte snadno. Jsou totiž označené buď logem MasterCard SecureCode nebo Verified by VISA. U takových obchodníků máte jistotu, že data o vaší platební kartě zamíří rovnou do banky a nikoli jinam, a že je nikdo nezneužije. Mimochodem, v rámci Evropské unie je tento způsob zabezpečení už nutný a povinný standard, pozor si ale dejte na platby obchodníkům, kteří součástí EU nejsou.
Symbolem bezpečnosti je i ikonka zlatého zámečku, která značí, že přenos informací o kartě bude šifrovaný prostřednictvím protokolu SSL.
Bezpečná jsou i stále častější přímá bankovní „tlačítka“, kdy prodejce nabízí možnost zaplatit okamžitě převodem z vašeho účtu. Po kliknutí na ikonku vaší banky vás systém přesměruje prostřednictvím zabezpečeného protokolu do vašeho internetového bankovnictví. V něm už je připravený vyplněný platební příkaz. Stačí ho „jen“ potvrdit, opět dvoufázově.
Na co si dát pozor?
Neběží stránky na zabezpečeném protokolu HTTPS, ale jen na HTTP? Raději nakupte jinde. Stejná rada platí i v případě, že na vás vyskočí okénko s informacemi o neplatném certifikátu. Výhodná koupě by se v tomto případě mohla proměnit v nepříjemné problémy.
Obezřetní buďte i v okamžiku, kdy vám do e-mailové schránky dorazí zpráva, ve které vás banka vyzývá k zadání platebních nebo jinak citlivých údajů pro ověření. Žádná z velkých bank tyto informace od svých klientů prostřednictvím e-mailu nevyžaduje a velmi často jde o phishingový útok.