Praha 30. května 2022 (PROTEXT) - Neveselá tisková zpráva ke Dni dětí
1) Za dva a půl roku nebude kam umísťovat týrané a jinak ohrožené malé děti
Podle novely zákona o sociálně-první ochraně dětí č. 359/1999 Sb. účinné od 1. 1. 2022 nebude od 1. 1. 2025 možné děti mladší 4 let umísťovat do dětských domovů a děti mladší 3 let ani do Klokánků, Koaly ani jiných zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). Dítě mladší tří, resp. čtyř let, které je týrané, opuštěné, závažně zanedbávané nebo jinak ohrožené v dosavadním prostředí bude možno umístit jen do pěstounské péče, především přechodné, nebo u příbuzných či známých.
Dlouhodobých i přechodných pěstounů je však u nás nedostatek. Ke dni 31. 12. 2021 bylo evidováno 11.796 dlouhodobých pěstounů, z toho 6.361 byli prarodiče a 1.997 jiní příbuzní (celkem je to 71 %).
MPSV se již v r. 2009 vydalo pouze cestou pěstounské péče, především přechodné, která se ale nijak nerozvíjí. V posledních pěti letech přechodných pěstounů dokonce ubývá. V roce 2017 jich bylo celkem 900 (345 jich přibylo a 217 ubylo). Ke dni 31. 12. 2021 bylo evidováno jen 735 přechodných pěstounů - během loňského roku jich sice 300 přibylo, ale 199 ubylo. Každý rok stovky přechodných pěstounů končí.
V dětských domovech a kojeneckých ústavech je cca 300 dětí mladších čtyř let, další desítky a možná stovky jsou v Klokánkách a jiných ZDVOPech. Např. v naší Koale (dříve Klokánek) byla loni polovina dětí mladších tří let. Tento problém, „kam s nimi“ by nemusel nastat, pokud by ČR neporušovala Evropskou sociální Chartu a upřednostnila před ústavem komunitní prostředí rodinného typu, což jsou zejména Klokánky a Koala – namísto toho ale bude od 1. 1. 2025 zákaz malé děti do těchto zařízení, která nepochybně poskytují rodinnou péči, umisťovat.
V loňském roce bylo nově odhaleno 7 619 týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí, 4 děti v důsledku toho zemřely, 91 dětí utrpělo tělesné poškození a 186 jich muselo být hospitalizováno (https://www.mpsv.cz/web/cz/statistiky-1.).
2) Evropský výbor pro sociální práva shledal, že ČR porušuje ESCH
Evropský výbor pro sociální práva vydal dne 17. června 2020 pod číslem 157/2017 (zveřejněno 22. 11. 2020) ve věci proti České republice rozhodnutí, jímž jednomyslně shledal, že stávající systém umísťování děti do dětských domovů pro děti do tří let věku, tzv. kojeneckých ústavů, je v rozporu s článkem 17 Evropské sociální Charty. Výbor konstatoval, že nebyla dosud přijata dostatečná opatření pro poskytování služeb dětem ve věku do tří let v rodinném prostředí a v komunitním prostředí rodinného typu. Výbor uvádí, že pokud jde o opatření přijatá za účelem deinstitucionalizace péče o děti do tří let věku, dosud vynaložená snaha České republiky byla neúspěšná, viz https://www.mpsv.cz/web/cz/stanoviska .
Rozhodnutí na straně 10 cituje Závěrečné doporučení 57. zasedání Výboru pro práva dítěte již z roku 2011, kde Výbor upozorňuje pod bodem 46) na směrnici o alternativní péči o děti, obsaženou v usnesení Valného shromáždění č. 64/142 přijatém dne 20. 11. 2009, kde pod bodem b) vyzývá ČR, aby rozvíjela komunitní služby rodinného typu a pěstounskou péči za účelem vyloučení umísťování děti do ústavů.
Na výše uvedené Rozhodnutí reagovala dne 15. 12 2020 ředitelka odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí Mgr. Martina Štěpánková Štíbrová Informací o Rozhodnutí, v níž mimo jiné uvádí, že OSPOD musí činit všechny kroky k tomu, aby pobyt dítěte mladšího tří let v rezidenční formě péče (zejména jde-li o dětské domovy pro děti do tří let nebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc) byl omezen na dny, nejvýše několik týdnů. Kromě svěření dítěte do přechodné pěstounské péče je možné zajistit dítěti rodinnou formu péče u příbuzného či blízké osoby. Rodič by též mohl na základě neformální dohody mezi ním a osobou v evidenci (tedy osobou schválenou pro přechodnou pěstounskou péči) dítě této osobě svěřit. Tato osoba by sice neměla nárok na dávky pěstounské péče, ale rodič by jí měl platit výživné.
O využívání komunitního prostředí rodinného typu zde není ani slovo, i když Klokánky i Koala jimi nesporně jsou – v samostatných bytech se o nejvýše 4 dětí bez ohledu na věk, tj od 0 do 18 let, starají ve dne v noci střídavě po týdnu dvě stabilní „tety“, které vaří, nakupují a pečují o děti i o domácnost tak jako v běžné rodině.
Klokánky i Koala jsou naopak postaveny na roveň ústavní péči, a novela zakázala umisťovat děti mladší tří let i do nich.
Přitom až do konce roku 2012 platilo, že rodinná péče v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc má přednost před ústavní výchovou. Rodinnou péči zcela bezpochyby poskytovaly a nadále poskytují Klokánky, a nyní i naše Koala. Novela účinná od roku 2013 ale toto ustanovení zrušila a podstatně zhoršila financování těchto zařízení, v důsledku čehož polovina kapacity Klokánků zanikla. Občanský zákoník účinný od roku 2014 dokonce v § 971 dává přednost ústavní výchově před Klokánky i před Koalou a omezuje, stejně jako novela, pobyt dětí v těchto zařízeních jen na šest měsíců. A tak po půl roce jsou děti, které si zvyknou na rodinné prostředí, přemísťovány do ústavní výchovy.
Kontakt:
Marie Vodičková, předsedkyně SOOD, e-mail: sood@sood.cz, www.sood.cz