Brno 25. října 2021 (PROTEXT) - Případ Austerlitz 1805, Staré legendy a nová fakta - nová, interdisciplinárně pojatá faktografická kniha autorů Zdeňka Chromého, Libora Urbančíka, Milana Plcha a Jaromíra Bára pojednává o některých aspektech slavné bitvy u Slavkova. Z velké části využívá méně známé zdroje informací a tím rozkrývá řadu nových, dosud nepublikovaných detailů.
O slavné bitvě "tří císařů“ již byly napsány stovky knih, studií a pojednání. Mohlo by se zdát, že další publikace již mnoho nového přinést nemůže. Přesto se o to tato unikátní kniha pokusila, a to zejména proto, že v míře vrchovaté využila méně známé zdroje informací. Odborné kapitoly se prolínají s populárními pověstmi o údajně zakopané ruské pokladně. Podle archivních spisů bylo zakopáno ruskou gardou "šest sudů zlatých a šest sudů stříbrných mincí“. Tak alespoň vypověděl před úřady údajný přímý účastník zakopání – voják Preobraženského gardového pluku Josef Andrejovský. Od té doby patří tzv. slavkovský poklad k nejhledanějším u nás. Je však na tom zrnko pravdy? Mimo to ovšem tato výpravná publikace se stovkami fotografií přináší podrobné informace o zajímavých nálezech na slavkovském bojišti, o pověstech, jednotlivých aktérech, vojenské taktice, krajině bojiště i o detailech některých bojových situací.
Kniha rozhodně není historií slavkovské bitvy, o které toho již bylo mnoho napsáno. Odkrývá před čtenářem některé z pozoruhodných detailů bitvy u Slavkova, jakými jsou četné pověsti a mýty, dosud nepublikované podrobnosti týkající se ruské gardy a jejího bojového vystoupení, financování armády, válečných pokladen, vozatajstva či organizace ruských pluků. Nově a zevrubně je zpracováno téma slavné Weyrotherovy porady, která předznamenala porážku spojenecké armády. Značný prostor zaujímá téma materiálních nálezů v dané oblasti a přilehlém okolí s bohatou fotodokumentací, čímž publikace originálním způsobem navazuje na průkopnické práce Aloise Slováka a Aloise Procházky z počátku 20. století.
Tato unikátní kniha je určena širší veřejnosti, všem zájemcům o historii a své si v ní mohou najít i samotní historici.
"Kdyby mi vadilo, že se někdo věnuje záhadám, nemohl bych se vůbec zabývat vědou, protože podstatou vědecké práce je přece luštění záhad.“ (Jiří Grygar, prolog).
Vydavatelství Zoner Press www.zonerpress.cz (Květa Filipi)