Praha 20. dubna 2023 (PROTEXT) - Když se řekne dřevostavba, většina si představí spíš chatu nebo rodinný dům. Ale trend se dynamicky mění. Kromě rodinných domů, které dnes v Čechách tvoří kolem 20 %, se dřevostavby posouvají do sektoru veřejných a komerčních objektů a bytových domů.
Potenciálem jsou komerční budovy
V zahraničí již dlouho sledujeme rostoucí trend výstavby dřevěných veřejných staveb a bytových domů. U nás tento sektor, tvořící dnes maximálně 1 %, představuje velký potenciál.
„Výstavba v oblasti veřejných a průmyslových dřevostaveb v Česku je zatím v začátcích. V zahraničí jsou dřevěné kancelářské budovy, školy, školky, nemocnice, logistická centra, a dokonce i výrobní haly běžné. Přestože u nás už pár větších dřevostaveb stojí – komunitní centra, školky, penziony – jsme stále na začátku,“ komentuje situaci Jiří Oslizlo, předseda představenstva AGROP NOVA, která je výrobce konstrukčního systému NOVATOP a doplňuje: „V zahraničí se potkáváme už i s výraznou podporou ze strany státu. Ve Švýcarsku například každá státní zakázka na výstavbu budovy musí být ze dřeva, nebo alespoň s velkým podílem tohoto materiálu.“
Největší výzvou budou výrobní haly
Rozšiřující trend potvrzuje i první dřevěný Penny Market na Chrudimsku o rozloze 830 m2, nebo sídlo společnosti Kloboucká lesní, které díky své 18metrové výšce získalo titul doposud nejvyšší dřevostavby v České republice. V příštím roce plánuje společnost Skanska postavit v Praze první dřevěný čtyřpatrový dům s téměř 80 byty. V přípravě je už nyní celá řada dalších velmi zajímavých projektů vícepodlažních soukromých i veřejných staveb ze dřeva, které tomuto oboru přinesou nový vítr. Patří mezi ně i vítězný návrh českého pavilonu pro EXPO 2025 v Ócase, který bude mít výrazný podíl dřeva ve své konstrukci.
„Potenciál v České republice vidím ve výstavbě výrobních a skladovacích hal ze dřeva. V zahraničí na takových projektech už spolupracujeme. Jedním z příkladů je logistické centrum firmy Kuratle&Jaecker ve švýcarském Märstettenu, které je s téměř hektarovou skladovací plochou největším logistickým centrem postaveným ze dřeva v Evropě. Navíc díky použitým materiálům stavba uvázala téměř 3 500 tun CO2. Dalším projektem je hala na výrobu helikoptér o rozloze 2800 metrů čtverečních, kde dřevo vyhrálo nad ocelí. V Čechách však zásadně narážíme na problematiku požáru. Naše strnulá legislativa neumožňuje individuální přístup u jednotlivých objektů. V zahraničí se to řeší doložením výpočtů celé konstrukce. Kde je vůle, je i cesta,“ doplňuje Jiří Oslizlo a dodává: „Aktuálně díky bohatým zkušenostem a podpoře celé řady expertů intenzivně pracujeme na projektu naší výrobní dřevěné haly. Pro mě osobně je to jedna z největších výzev.“
Udržitelnost, rychlost a zdravé prostředí
Kromě toho, že dřevo jako stavební materiál je obnovitelným zdrojem a jedním z hlavních pilířů udržitelné výstavby, dřevostavby mají další výhody. Jednou z nejdůležitějších je stále rychlost výstavby, která díky nedostatku kvalifikované pracovní síly nabírá stále větší význam a směřuje celý obor k výrazně větší prefabrikaci a modularitě. Suchá výstavba navíc umožňuje celoroční stavění. Dřevostavby významně přispívají i k uhlíkové neutralitě, protože ve srovnání s jinými stavebními materiály dřevo CO2 pohlcuje a jeho uvázání v konstrukci se dá jednoduše spočítat.
AGROP NOVA – česká společnost, lídr v oboru výroby CLT, producent uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP.
AGROP NOVA je česká výrobní společnost, která přes třicet let úspěšně konkuruje velkým evropským hráčům. Společnost je jedním z nejmodernějších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek a CLT v Evropě, nově i dřevěných akustických panelů. Všechny produkty nesou značku Novatop. Tržby společnosti se pohybují kolem tři čtvrtě miliardy korun českých ročně. Společnost dodává převážně na vyspělé trhy, jako je Švýcarsko, Rakousko, Německo, Itálie, Francie, Norsko, USA, Kanada i Japonsko. Aktuálně ve výrobním závodě v Ptení pracuje více než 230 zaměstnanců.
Jiří Oslizlo je předsedou představenstva společnosti AGROP NOVA a.s., která je výrobcem uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP. Jiří Oslizlo ve firmě zodpovídá za řízení společnosti, za strategii a business development. V dřevozpracujícím odvětví se pohybuje více než 20 let. Dříve působil 10 let v potravinářském sektoru na pozici majitele a generálního ředitele. Jiří vystudoval strojírenský obor na Technické univerzitě v Ostravě. Jeho podnikatelským cílem je přispívat k naplňování základních lidských potřeb, jako je jídlo a bydlení s přesahem na energetickou soběstačnost.