Praha 20. září 2022 (PROTEXT) - Kde leží hranice svobody projevu? Ohrožuje naše svobody umělá inteligence? A měli bychom některé svobody omezovat například kvůli bezpečnostní situaci? Nejen na tyto otázky budou hledat odpovědi odborníci z prestižních univerzit z celého světa na čtvrtém ročníku mezinárodního symposia Demokracie v 21. století: Smysl svobody. To se uskuteční v sobotu 24. září ve Velkopřevorském paláci v Praze.
Na symposiu vystoupí například známý spisovatel a sociolog Frank Furedi, emeritní profesor z University of Kent, dále politolog a odborník na umělou inteligenci z Østfold University College Henrik Skaug Sætra. Účastníci symposia se mohou také těšit na profesora psychologie z University of Toronto a autora série Awakening from the Meaning Crisis Johna Vervaekeho či dánského právníka a odborníka na svobodu projevu Jacoba Mchangamu. Ten na symposiu rovněž pokřtí český překlad své knihy Svoboda projevu: Od Sokrata po sociální sítě. Ta čtenářsky přívětivou formou mapuje dějiny svobody slova včetně událostí v komunistickém Československu.
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století letos již počtvrté pořádá Institut H21. Již tradičně je místem, kde mohou politici, akademici i široká veřejnost svobodně a kultivovaně diskutovat o zásadních problémech naší demokracie. Letošní ročník, který nese podtitul Smysl svobody se, jak už název napovídá, zaměří na nejrůznější aspekty svobody. Stále aktuálnějším se v poslední době stává téma svobody projevu a jejího omezování. Řečnici se zaměří také na roli svobody v éře digitálních technologií a umělé inteligence či jak se k hodnotě svobody vztahujeme jakožto jednotlivci.
Svou účast na multidisciplinárním setkání odborníků na filozofii demokracie, politologii, sociologii, kognitivní vědu a další oblasti svobody přislíbili:
David Greene (Electronic Frontier Foundation a University of San Francisco)
David Greene je ředitelem organizace pro občanské svobody Electronic Frontier Foundation a byl zakládajícím členem Aliance pro svobodu projevu na internetu. Vyučuje předměty týkající se prvního dodatku a mediálního práva. Časopis Caifornia Lawyer jej vyhlásil právníkem roku 2013 a je rovněž držitelem ceny Jamese Madisona za svobodu informací pro právní poradce za rok 2007.
Vystoupí na téma: "Svoboda projevu v digitálních mantinelech".
Henrik Skaug Sætra (Østfold University College)
Henrik Skaug Sætra působí jako politolog na norské ?stfold University College. Zabývá se výzkumem vzájemného působení technologií, jednotlivců a společnosti. Svůj politologický základ aktivně využívá při analýze dopadů nových technologií, jako jsou big data, umělá inteligence a tzv. sociální roboti. Kromě politické teorie čerpá z filozofie a psychologie.
Vystoupí na téma: "Umělá inteligence, big data a trojnásobné ohrožení svobody".
Frank Furedi (University of Kent)
Spisovatel a společenský komentátor Dr. Frank Furedi je emeritním profesorem sociologie na Kentské univerzitě v Canterbury. Během své kariéry publikoval více než 25 knih a ve svých posledních pracích se zabývá převážně kulturními faktory, které zpochybňují morální status svobody a volnosti v západních společnostech.
Vystoupí na téma: "Proč je demokracie vždy ohrožena?".
Jacob Mchangama (Justitia)
Jacob Mchangama je dánský právník, obhájce lidských práv a zakladatel kodaňského think-tanku Justitia. Šest let působil jako hlavní právní poradce v Centre for Political Studies. Je držitelem několika ocenění za přínos ke svobodě projevu, například Jyllands-Posten Free Speech Award z roku 2015 nebo Blixen Award z roku 2017. Zastává přesvědčení, že za demokracii a svobodu je třeba bojovat v západních zemích stejně jako v kterékoli jiné části světa.
Vystoupí na téma: "Svoboda projevu na ústupu a jak tento trend zvrátit".
John Vervaeke (University of Toronto)
John Vervaeke vyučuje na katedře psychologie kurzy kognitivní vědy v nichž klade důraz na teorii kognice 4E (embodied, embedded, enacted a extended) a další modely vnímání a vědomí. Na symposiu představí, jak jeho teoretická východiska zapadají do problematiky vztahu člověka a svobody. Teorii kognitivní vědy ve výuce zasazuje i do kontextu buddhismu. Za svou kariéru získal celou řadu významných ocenění za pedagogickou činnost.
Vystoupí na téma: "Demokracie a kognitivní věda: Může se kolektivní inteligence stát kolektivní moudrostí?"
Karel Janeček (Institut H21)
Dr. Karel Janeček je zakladatelem Institutu H21 a autorem inovativního volebního systému D21. Doktorát ve finanční matematice získal na Univerzitě Carnegieho-Mellonových. Je zakladatelem společnosti RSJ, která jen největším tvůrcem trhu na derivátových burzách. Momentálně se věnuje podpoře demokracie a aktivitám proti korupci.
Vystoupí na téma: "Svět na křižovatce dějin: Jak najít společnou řeč v krizi civilizace?"
Více informací o symposiu na oficiálním webu události www.ih21.org/symposium, vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.
###
Institute H21, z. ú., je výzkumná organizace se zaměřením na volby a fungování svobodných společností. Jejím zakladatelem je matematik Karel Janeček. Věnuje se především volebním systémům, primárně zkoumání implementace volební metody D21. Souběžně se zaměřuje na prosazování demokratických hodnot, a to především v oblasti svobody projevu. K tomuto tématu konzultuje v rámci expertních skupin, dělá osvětu u širší veřejnosti a vydává knihy (O svobodě myšlení a slova J. S. Milla, Nenávist autorky Nadine Strossenové). Institut H21 také uvedl projekt Bez svobody slova nebude a je členem odborné platformy svobodaslova.online.
Kontakt:
Mgr. Vojtěch Šrámek
e?mail: vojtech.sramek@ih21.org
Mgr. Michal Tománek
e-mail: michal.tomanek@ih21.org
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.