Analytik, expert na evropské záležitosti, člen poradního orgánu NERV Petr Zahradník odpovídal na dotazy Libuše Bautzové. Mimo jiné vysvětlil, proč není nový fond pro období 20211 až 2027 určen pro všechny.
Česká republika, stejně jako další země Evropské unie, smí čerpat při splnění určitých podmínek daných jednotlivými programy miliardy korun z unijních fondů. Obecně platí, že smyslem a cílem je podpora hospodářského růstu a snižování sociálních a ekonomických nerovností mezi státy a regiony EU. V současném sedmiletém obdob jde v případě České republiky v součtu o přibližně dvaadvacet miliard euro, tedy o nějakých téměř 550 miliard korun. "Fondy, z nichž můžeme brát, jsou v zásadě čtyři, vysvětluje v úvodním ze čtyř podcastů Petr Zahradník.
Celý podcast si můžete poslechnout ZDE:
Doplňkovým fondem, o němž je řeč v titulku, je Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund) o objemu 1,6 miliard eur (zhruba 39 miliard korun). "Je specifický v tom, že je v dobrém slova smyslu ‚elitářský‘. Všechny hlavní fondy, tedy Evropský fond pro regionální rozvoj, Evropský sociální fond a Fond soudržnosti, se týkají celé republiky,“ zdůrazňuje Zahradník. Ne tak Fond spravedlivé transformace. "Týká se teritorií nebo území, které měly dřívější velmi intenzivní těžbu, zejména uhlí. A od ní se ustupuje, stejně jako od navazujícího těžkého průmyslu, hutnictví a tak dále. A předpokládá se, že tyto regiony projdou jaksi nějakou fundamentální strukturální změnou.“
I proto je tento fond zaměřen pouze na tři kraje, Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. "Je postaven na tzv. strategických projektech, které by měly být velmi rozdílové, robustní, v řádu miliard korun na aktivity, které opravdu tato území změní. Je to jediný fond, kde se velmi reflektuje názor Evropské komise, národní, regionální a místní úroveň. Myslím si, že to je velká posila té rodiny kohezní fondů v Česku i celé EU,“ uzavírá ekonom Petr Zahradník.