Praha 22. března 2022 (PROTEXT) - Filmový festival FAMUFEST s3tk8ní zveřejnil svůj program. Během pěti dní od 30. března do 3. dubna se pražské Vršovice stanou středobodem kulturního dění. Návštěvníci festivalu se mohou těšit celkem na 62 studentských filmů, přednášek z filmového prostředí, koncerty kapel progresivní scény a i na speciální festivalové pivo.
Letošní ročník tradičně veřejnosti nabídne setkání s nejaktuálnější tvorbou studentů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. 38. ročník festivalu zahájí absolventský snímek Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo, který měl v únoru premiéru na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale v sekci Panorama.
Na festival bylo přihlášeno celkem 62 studentských snímků, které byly pro účely projekcí rozděleny do bloků podle společných, výrazných témat. Během jedné projekce tak divák zhlédne typově i žánrově rozdílné snímky. Názvy i témata bloků dramaturgický tým pojal s lehkostí a vtipem. Diváci se tak mohou těšit na blok Gin & Tonic, který přináší tu správnou hořkosladkou ochutnávku studentské tvorby. Cukr & Bič představí různé pohledy na mezilidské vztahy – partnerské, přátelské, ale i rivalské. Pod názvem bloku Pejsek & Kočička se skrývají snímky, se kterými se vydáte na cestu do neznámých míst, do luk, polí, lesů, možná za hranice geografické, ale i ty vaše. Filmy zařazené v bloku Guns & Roses pojí podobnost se stavem změněného vědomí, avšak bez faktického požití omamných látek. V pořadí pátý blok se inspiroval písničkou Katy Perry a nese název Hot & Cold. Tyto filmy vás zklidní a znejistí zároveň.
Názvy bloků byly inspirovány i mimo hudební průmysl. Jekyll & Hyde představí filmy s tématem rozporu, frustrace, rebelie a souboje jedince proti společnosti. Blok Home & Alone spojují osamělí hrdinové středního věku bojující s těžkou životní situací. Celovečerní film Nová šichta o proměně horníka na ajťáka spolu s filmem Pripyat Piano tvoří blok Horník & Piano.
Speciální blok Modrá & Žlutá názvem odkazuje k barvám ukrajinské vlajky. Představí filmy z archivu FAMU zaměřující se na ukrajinsko-ruské vztahy. Ústředními motivy filmů jsou příběhy lidí, kteří i navzdory bezohlednosti a krutosti mocných mají touhu žít, milovat a radovat se tak jako každý z nás.
Kromě studentů a profesorů z pařížské La Fémis na FAMUFEST dorazí i německá režisérka Leonie Krippendorff. V pátek večer uvede projekci svého filmu Smyčka, doplněnou o Q&A. Mladou režisérku můžete znát například díky filmu Léto v Kreuzbergu, který byl nominován v sekci Generation na Berlinale. SVĚT HUB a kulturní centrum Vzlet budou hostit festivalové přednášky a workshopy. Ve spolupráci s platformou Cinergy proběhne debata na téma možností evropských koprodukcí s producentkami Klaudií Smieja-Rostworowskou, která stojí za filmy jako Ada či Šarlatán, a Dyveke Graver, jejíž poslední produkovaný snímek Nejhorší člověk na světě je nominovaný na Oscara. Zástupci platformy Audionaut rozeberou fenomén podcastingu, proběhne panelová diskuze na téma výuky herního designu a představí se i iniciativa Ne!musíš to vydržet, která se věnuje konsentu a vhodnému chování (nejen) na akademické půdě.
V Bad Flash baru si návštěvníci budou moci vytvořit vlastní festivalový merch nebo ochutnat speciální festivalové pivo. Café V Lese a Ankali ožijí hudbou progresivních českých interpretů, jako jsou Metastavy, Mutanti hledaj východisko, Good Times Only nebo Oliver Torr.
Kompletní program najdete na www.famufest.cz. Akreditace jsou již nyní k dostání na platformě GoOut. Hlavním mediálním partnerem FAMUFESTu je Česká televize.
Festival vzniká za finanční podpory Státního fondu kinematografie, hlavního města Prahy, Ministerstva kultury a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
O festivalu FAMUFEST, www.famufest.cz
FAMUFEST je studentský filmový festival, který má na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze dlouholetou tradici. Každoročně jej navštěvují tisíce diváků, kteří mají jedinečnou příležitost seznámit se s nastupující generací audiovizuálních umělců, kteří budou spoluvytvářet kulturní prostředí v ČR i mimo ni.
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.