Praha 1. října 2021 (PROTEXT) - Více než polovina podnikatelů si myslí, že se pro ně po letošních sněmovních volbách vůbec nic nezmění. Dalších 20 % se naopak obává, že se podmínky pro podnikání oproti současnému stavu zhorší. Stát by měl podle oslovených přestat upřednostňovat velké firmy na úkor menších a zmenšit byrokracii, která malé a střední podnikatele zatěžuje čím dál tím více. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Lidya, kterého se zúčastnilo 525 živnostníků a malých podnikatelů.
“Přestože 53 % podnikatelů neočekává po volbách změnu, politická situace má na rozvoj podnikání významný vliv. A poptávka po provozním úvěrování je nejrychlejším indikátorem měnící se důvěry podnikatelů ve stabilitu a vývoj ekonomiky. Během lockdownu se firmy chovaly velmi obezřetně a počet žádostí o úvěr klesl na polovinu. Od červnového rozvolnění jsme naopak svědky dvojciferného meziměsíčního nárůstu,” komentuje výsledky průzkumu Libor Vaníček, ředitel české pobočky firmy Lidya, která poskytuje krátkodobé úvěry malým a středním firmám.
Skepse, že se po volbách do Sněmovny pro drobné živnostníky nic nezmění, se nicméně prolíná všemi věkovými skupinami podnikatelů. Zhoršení pak očekává 20 % z dotazovaných. Naopak ve zlepšení doufá 27 % podnikatelů.
Jak hodnotí politické strany malé a střední firmy a živnostníci
Průzkum se dále zaměřil na hodnocení programů jednotlivých politických subjektů z pohledu malých a středních firem a živnostníků, respektive na to, jak dostatečně se strany kandidující do Sněmovny věnují potřebám tohoto sektoru. Z průzkumu vyplynulo, že oslovení respondenti si myslí, že z kandidujících politických stran, hnutí a koaličních uskupení se nejvíce zaměřuje na potřeby malých a středních podnikatelů koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Až 36 % oslovených respondentů odpovědělo, že je program pro tento segment příznivý.
Rychlá pomoc nejjednodušším způsobem
Na otevřenou otázku “Co by vám momentálně ze strany státu v podnikání nejvíce pomohlo?“ podnikatelé nejčastěji nejčastěji uváděli snížení daňové zátěže a odvodů, dále podnikatelé například požadovali, aby stát přestal upřednostňovat velké firmy před malými, omezil byrokracii a snížil administrativní zátěž.
“Že je segment malých a středních podniků dlouhodobě podfinancovaný, se ví, a to přestože je pro každou ekonomiku včetně té české nesmírně důležitý. Restrikce, které souvisely s koronavirovou pandemií, celou situaci ještě zhoršily. Pro řadu firem byla státní podpora nulová nebo nedostatečná, a také se zhoršila dostupnost bankovního financování. To podporuje rychlý růst segmentu alternativních poskytovatelů využívajících moderní technologie. Mezi naše klienty aktuálně patří zejména společnosti zabývající se logistikou, nákladní dopravou, stavebnictvím nebo e-commerce, které potřebují finance na rozvoj podnikání nebo nákup zboží,” dodává Libor Vaníček, ředitel české pobočky firmy Lidya.
Exkluzivní průzkum společnosti Lidya se uskutečnil v druhé polovině září letošního roku na skupině 525 respondentů. Byl realizován prostřednictvím aplikace IPSOS Instant Research. Respondenti byli zastoupeni ze všech krajů ČR i z Prahy, nejčastěji se jednalo o osoby samostatně výdělečně činné nebo soukromé podnikatele s nejvýše pěti zaměstnanci.
O společnosti Lidya
Lidya je holdingová společnost registrovaná v USA. V současné době společnost Lidya provozuje úvěrové operace v Nigérii, Polsku a České republice a také technologický tým v Portugalsku. V Praze pro ni pracuje tým zkušených profesionálů pod vedením Libora Vaníčka, dlouholetého ředitele retailového bankovnictví ING Bank.
Libor Vaníček, ředitel společnosti Lidya pro Českou republiku
Libor Vaníček je zkušený manažer s více než 20letou praxí v oblasti bankovnictví. Velkou část kariéry strávil ve skupině ING, v jejíž české pobočce řadu let vedl divizi osobních financí. Vystudoval Nottingham Trent University a Brno International Business School.
Kontakty pro média:
Michaela Kysela, Native PR, michaela.kysela@nativepr.cz, 733 711 606