Hořčík je jedním z minerálů, které mají velmi bohaté a všestranné vlastnosti ve vztahu k lidskému tělu. Je zajímavé, že se mu dokonce říká prvek života, protože se podílí na obrovském množství procesů v těle. Je nesmírně důležitý pro mnoho orgánů, včetně srdce, mozku, kosterních svalů atd.
Mimo jiné se podílí na syntéze bílkovin, sacharidů a také tuků. Tělo ho dokonce využívá k udržování elektrolytové rovnováhy, protože se podílí na transportu sodíku, vápníku, draslíku atd. Správná hladina hořčíku je tedy opravdu důležitá, a to nejen pro fyzicky aktivní lidi, ale pro všechny.
Kontrola hladiny hořčíku
Statistický dospělý člověk má v celém těle asi 26 až 30 g hořčíku. Zajímavé je, že jen asi 1 % z tohoto počtu se nachází v krevní plazmě, zatímco více než polovina se nachází v kostech. Proto je poměrně obtížné odhadnout hladinu hořčíku v těle člověka, protože vyšetření z krve i moči nemusí být přesné a nemusí ukazovat na problémy s nedostatkem hořčíku.
Předpokládá se, že nejpřesnějším a nejspolehlivějším testem na hořčík je spektroskopické vyšetření čistých vlasů (bez použití barviv nebo kondicionérů). To je obzvláště důležité, protože se odhaduje, že ve statistické lidské stravě je rok od roku méně a méně hořčíku. Je vhodné kontrolovat hladinu tohoto prvku, zejména u fyzicky aktivních osob, u nichž hrozí vyplavování tohoto typu minerálu.
V mnoha situacích je jediným možným řešením, jak udržet hořčík na odpovídající úrovni, jeho doplňování. Obchod ALLNUTRITION (https://allnutrition.cz/Horcik-k1069.html) nabízí širokou škálu variant hořčíku, a to i z hlediska složení. To znamená, že každý může najít ten správný doplněk pro svou situaci.
Hladina hořčíku v těle a fyzická aktivita
Hořčík je důležitý zejména ve stravě fyzicky aktivních lidí. Je to proto, že hořčík má mimo jiné velký vliv na správnou hydrataci organismu. Kromě toho zlepšuje transport glukózy a celkově zlepšuje vedení svalů a nervů. Při zvýšené fyzické aktivitě se však z těla vylučuje zvýšené množství různých vitaminů a minerálů, mezi něž patří i hořčík, který zajišťuje rovnováhu v těle.
Zabraňuje dehydrataci a také udržuje svalovou kontraktilitu na správné úrovni. Navíc, pokud se hořčík užívá ve správné dávce po tréninku (zejména intenzivním), lze zabránit překyselení svalů, které má velmi negativní dopad nejen na samotné tělo, ale také na účinnost tréninku.