14. října 2022 – V pátek proběhla v hlavním sále Senátu Parlamentu ČR, v gesci Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost ve spolupráci s Projektem Sinopsis mezinárodní konference s názvem „The Euro-Atlantic meets the Indo-Pacific: Ukraine, Taiwan and the Changing Geopolitics of the World” (česky Euro-Atlantik se setkává s Indo-Pacifikem: Ukrajina, Tchaj-wan a měnící se geopolitika světa).
Na akci vystoupil ministr zahraničí ČR Jan Lipanský, jeho tchajwanský protějšek Joseph Wu, zástupci Parlamentu a Ministerstva zahraničí ČR a zahraniční představitelé a experti ze Spojených států, Ukrajiny, Japonska, Švédska a Francie.
Ve třech debatních panelech se řečníci zaměřili na regionální provázanost Euro-Atlantiku a Indo-Pacifiku, měnící se bezpečnostní prostředí a s tím související potřebu kolektivní obrany a koordinované strategie.
Martin Hála, ředitel projektu Sinopsis: „Konference vyzdvihla logické propojení nového konceptu Indo-Pacifik se starším konceptem euroatlantického společenství jakožto kolektivní obrany sdílených hodnot proti expanzivním autoritářským režimům v Evropě, v Asii nebo kdekoliv jinde.”
Pavel Fischer, Předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR: „Bezpečnost a prosperita České republiky i Evropské unie je v dnešním globalizovaném světě neoddělitelná od kolektivní bezpečnosti demokratických států v Indo-Pacifiku. Současná krize na Ukrajině má své analogie ve východní Asii a my se musíme pokusit využít zkušeností z Ukrajiny, abychom předešli potenciálně ještě ničivějšímu konfliktu v Asii, který by mohl snadno přerůst v celosvětovou konfrontaci.”
Téma konference vycházelo z priorit českého předsednictví v Radě EU. Vláda České republiky se ve svém programovém prohlášení zavázala k prohloubení spolupráce s demokratickými partnery v Indo-Pacifiku, jakož i k revizi vztahů s Ruskou federací a Čínskou lidovou republikou. Ministerstvo zahraničních věcí nedávno vypracovalo i strategii pro tento region.