Praha 31. května 2022 (PROTEXT) - Obavy z odmítnutí kvůli své nemoci nebo stud ze svého duševního onemocnění. To jsou hlavní strasti lidí s psychickými problémy, kteří se chtějí seznámit. Přispívá tomu i fakt, jak je duševní onemocnění vnímáno společností. Podle některých odborníků je na něj často pohlíženo jako na stigma nebo tabu. Přitom podle odhadů Národního ústavu duševního zdraví z loňského roku téměř každý třetí dospělý člověk trpí některou formou duševního onemocnění.
Tvoje láska je online seznamkou, která se v poslední době stále více věnuje poptávce lidí s různým typem duševního hendikepu. "Lidé, kteří trpí nějakou formou psychické nemoci, se také chtějí seznámit, akorát si nejsou úplně jisti, jak na jejich nemoc bude reagovat potenciální partner nebo partnerka. My se je snažíme podpořit a připravit na reálné seznámení, které s sebou nese i fakt, že k protějšku budou zcela upřímní a otevření," vypráví vztahová koučka Iveta Gajdušeková.
S čím se nejvíce tito lidé potýkají, popisuje Tomáš, který trpí Aspergerovým syndromem. "Navazování kontaktu s opačným pohlavím je pro mě opravu složité. Když jsem zkoušel některou ze seznamovacích aplikací nebo online seznamek a měl jsem tam uvedeno, že trpím Aspergerovým syndromem, tak mi nikdo nereagoval," říká. Dále popisuje zkušenost, kdy tyto informace ze svého profilu smazal, a ženy se mu začaly ozývat. Nejkomplikovanější je pro něj skutečnost, že některé dny funguje naprosto normálně, jindy ale přijde "záchvat" a dotyčná partnerka neví, co to znamená. "Když ale řeknu upřímně, jakou nemocí trpím, tak už se mi žena neozve. Seznámení se pro mě stává začarovaným kruhem," uzavírá.
Jak přistoupit k seznámení, probírali účastníci workshopu neziskové organizace Fokus Praha, který se již dlouhodobě věnuje lidem s duševními poruchami, a online seznamky Tvoje láska. Zástupci projektu se při neformálním setkání s účastníky bavili o tom, jak se úspěšně seznámit, a vzájemně sdíleli ne vždy příjemné zkušenosti.
"Když s našimi klienty řešíme přirozenou touhu mít k sobě někoho blízkého, narážíme na řadu problémů, přičemž forma online seznamování přináší další stres navíc. Spousta lidí se v online prostředí neumí pohybovat a je vůči němu nedůvěřivá. Chceme s pomocí týmu Tvojí lásky ukázat, že i za online platformou stojí skuteční lidé, kteří jsou zároveň schopni při procesu seznamování člověku poradit a být k dispozici," popisuje Helena Hrstková z organizace Fokus Praha.
On-line seznamka Tvoje láska má v současné době téměř tři tisíce klientů. "Nyní už jsme seznamka nejen pro hendikepované a mohu říct, že je to u nás přesně půl na půl. Protože to, že má někdo určitý typ hendikepu, neznamená, že musí nutně inklinovat k někomu, kdo má stejný hendikep," říká Kristýna Mertlová z Tvojí lásky a zároveň dodává: "Často se u lidí s duševním onemocněním setkáváme s tím, že se za svoji nemoc stydí nebo preferují někoho se stejnou chorobou, aby mu daný člověk porozuměl."
Inspirací pro všechny účastníky workshopu je příběh koordinátora on-line seznamky Tvoje láska, který sdílí svůj příběh o tom, jak funguje manželství člověka s hendikepem se zdravou ženou. "Příběh našeho koordinátora Michala je krásným příkladem toho, že není potřeba si k sobě hledat pouze člověka se stejným typem postižení nebo duševním onemocněním," uzavírá Mertlová.
Kontakt:
Lucie Nemešová
Storyhunters