Jakmile jednou objevíte kouzlo skitouringu, nebudete si umět představit jiný způsob zimní turistiky v horách. Je to sport, který nejen zapojí celé tělo a je příležitostí k intenzivnímu tréninku, ale také vás přiblíží přírodě a umožní zdolávat neobjevené stezky. Poznejte taje skitouringu a připravte se na svůj první výlet. Poradíme, jaké vybavení zvolit a jak se obléknout na skitouring.
Co je to skitouring?
Skitouring je kombinací zimní horské turistiky s běžeckým a sjezdovým lyžováním. Během skitouringu cestujete po turistických trasách nebo neznámých neupravených trasách na speciálních lyžích. Tento sport aktivuje mnoho svalových skupin a vyžaduje vytrvalost a vytrvalost těla, protože zahrnuje mnohakilometrovou turistiku (například od chaty k chatě), lezení do kopce a z kopce v obtížných podmínkách (například na zledovatělém, zasněženém, nerovném svahu). Je potřeba si připravit výstroj, lyžařské oblečení a dobře vyleštit techniku lyžování.
Skitouring - jaké vybavení je potřeba?
Skitouring vyžaduje náležitou přípravu vybavení. Lyže a jejich vázání, boty a dokonce i hůlky se od klasických liší tím, že se musí vyrovnávat s náročnějšími podmínkami na neupravených trasách a stezkách. Jsou navrženy tak, aby umožňovaly a usnadňovaly jak výstupy, tak chůzi sjezdy. Poradíme, jaké vybavení je potřeba pro skituring.
Skituringové lyže a vázání – které si vybrat?
Lyže na skitouring jsou lehčí než klasické lyže (doporučují se ty do 2800 g) a mají velký poloměr otáčení (cca 15-18 m). Mají tzv. rocker, který usnadňuje jak výstup, tak i následný sjezd obtížným terénem. Ve S'portofinu se můžete vybavit skitouringovými lyžemi Volkl a Dynafit. K nim je ještě potřeba vybrat správná vázání, která se v tomto případě budou výrazně lišit od těch, která známe z klasických lyží. Dá se říci, že jsou kombinací těch, které najdeme u sjezdových a běžeckých modelů, protože umožňují jak tuhé vložení boty (při sjezdu), tak uvolnění paty pro pohodlnější výstup.
Skitouringové boty
K doplnění sady budete potřebovat také speciální skitouringovou obuv. Od standardních lyžařských bot se liší nižší hmotností a střední tuhostí, výrobci označovanou jako flex. Můžete u nich také změnit systém na lyžování (sjezd) a chůzi (šplhání). Díky této vlastnosti je chůze ve skitouringových botách mnohem snazší než v lyžařských botách, např. u skitouringových bot Dynafit byl použit systém Ultra-Lock 2.0, který umožňuje rozsah pohybu v režimu chůze. Zajímavým prvkem je také jejich podrážka, která umožňuje chůzi po sněhu bez nasazených lyží. U lyžařských bot Dalbello je to například profilovaná podrážka Vibram® (rocker).
Stoupací pásy a haršajzny na skitouringové lyžování
Doplňkovým vybavením pro lyžaře na skitouring jsou speciální stoupací pásy z materiálu, které se nasazují na lyže u výstupu. Stoupací pásy Volkl jsou vyrobeny ze směsi nylonových vláken a mohéru, které usnadňují posun lyže dopředu a zabraňují jejímu sklouznutí. Možná budete také potřebovat nože na led, nazývané haršlemi, které usnadňují výstup po zledovatělém svahu. Ve S’portofino K dispozici jsou nože Marker z eloxovaného hliníku.
Lyžařské hůlky pro skitouring a lyžařská helma
Skitouringové hole se od lyžařských liší tím, že jejich délka je nastavitelná. Mají také mnohem větší talíře, díky kterým si lépe poradí na hodně zasněžených trasách. Nejlepší je volit lehké, ale odolné hůlky určené pro skitouringové expedice, např. Volkl.
Velmi důležitým prvkem outfitu je také lyžařská helma. Při výběru trasy a jízdě po neupravených divokých stezkách se vyplatí postarat se o dodatečnou ochranu hlavy před možným zraněním. Stojí za to věnovat pozornost modelům s dalšími ochrannými zónami. Lyžařské helmy POC mají například systém MIPS s otočnými vložkami, které minimalizují sílu nárazu.
Jaké oblečení je potřeba pro skitouring?
Podmínky na lyžařské trase se mohou rychle a dramaticky změnit. Slunečné ráno se může rázem změnit v mrazivý den s hustým sněžením. Proto bude nutné připravit odpovídající skitouringový outfit, který zajistí tepelný komfort za každého počasí a ochrání před větrem a vlhkostí. Co budete potřebovat na lyžařskou výpravu?
Termoaktivní spodní prádlo pro lyžařské túry
Nezbytným prvkem lyžařského outfitu je termoaktivní spodní prádlo jako základ hned na těle. S náročnými podmínkami výpravy si poradí pouze to ze speciálních technických vláken nebo přírodní vlny (většinou merino). Jaká je jeho úloha? Set skládající se z trička nebolongsleeve a termoaktivních legín (lze přidat i podprsenku a boxerky s takovými vlastnostmi) udrží stálou příjemnou teplotu cca. 37 stupňů Celsia bez ohledu na počasí a intenzitu pohybu. Tak nám bude teplo, když si odpočineme nebo klesne teplota, při stoupání nebo za slunečných dnů se odpaří přebytečná vlhkost a nebudeme se potit.
Při výběru termoaktivního prádla dbejte na kvalitu zpracování (např. ploché švy chránící před podrážděním), materiál (rychleschnoucí, funkční syntetika nebo merino vlna), ventilační systémy a střih neomezující pohyb. Nejkvalitnější podprsenky, boxerky, ponožky, halenky, mikiny, trička a termoaktivní legíny najdete v kolekcích značek jako: X-Bionic, Falke, Dynafit a Icebreaker.
Midlayer, tedy lyžařská mikina na lyžařské túry
Během skialpinistických výletů je potřeba být připraven na každé počasí, takže vrstvení oblečení bude fungovat nejlépe. Na termoaktivní prádlo bychom si měli ještě obléci tzv. midlayer, čili střední vrstvu, izolační. Aby oblečení plnilo svou roli, musí být vyrobeno z vhodných materiálů, které nebudou absorbovat vodu, ale v případě potřeby také její přebytek odpařovat a bude prodyšné. Bavlna, která rychle saje a dlouho schne, nebude fungovat, takže může vést k podchlazení, například při odpočinku po vyčerpávající jízdě do kopce nebo z kopce. Hledejme opět technická syntetická vlákna a přírodní vlnu, která má navíc antibakteriální vlastnosti.
Lyžařská bunda pro skitouring
Při sjezdu a odpočinku budete potřebovat i teplou lyžařskou bundu. Nejlepší je zvolit lehký model, který se dá snadno složit a dát do batohu, což se může hodit, když slunce vychází nebo zapadá. Takové funkční modely nabízejí značky jako Bogner, Descente, Goldbergh, Rossignol a Peak Performance. Vyplatí se zkontrolovat, zda má lyžařská bunda zabudovaný bezpečnostní senzor RECCO®, který je ochranou v případě pádu laviny. Díky ní nás záchranáři rychleji najdou pod sněhem.
Kalhoty na skitouring
Dále budete potřebovat lyžařské kalhoty nebo rovnou dva páry, které si oblékneme v závislosti na povětrnostních podmínkách nebo aktivitě. Pro výstupy budou vhodné více prodyšné modely. Nebudete potřebovat příliš silnou nepromokavou vrstvu nebo softshellovou tkaninu, která bude lépe fungovat při sjezdu. Za pozornost stojí modely dámských a pánských lyžařských kalhot značek Bogner, Goldbergh, Sportalm, Dynafit, Toni Sailer Goldberg, Peak Performance, Perfect Moment nebo Rossignol.
Skitouringový outfit - nezbytné doplňky
Správný outfit na skitouring se neobejde bez doplňků, které zahřejí a ochrání ty nejcitlivější části těla: ruce, hlavu a krk. Budeme potřebovat dva páry (jeden náhradní) vyztužených rukavic odolných proti vlhkosti, ve kterých se nám budou hole pohodlně držet. Dále budete potřebovat tenkou, ale hřejivou čepici – nejlépe z vlny s termoaktivními vlastnostmi. Hodit se bude i praktická komínová šála pod helmu a šálu.