Peking 24. listopadu 2022 (PROTEXT) - David Symington, který vystudoval Oxfordskou univerzitu, navštívil univerzitu Kuo-c'-ťien v Pekingu, která je známa jako nejvyšší instituce akademického výzkumu ve starověké Číně pro začínající výzkumníky z Číny i ze zahraničí.
V tomto videu Symington porovnává myšlenky Konfucia v Analektech a myšlenky knihy Tao Te ťing, jejímž autorem je čínský filozof Lao-c', a dochází k závěru, že první z nich jsou realističtější, zatímco druhé abstraktnější.
V Analektech jsou jasné normy, které omezují chování lidí a popisují, jak by se měl člověk chovat k rodičům, bratrům a lidem v okolí. To, jak uvedl Symington, může cizince zneklidňovat, protože je těžké chovat se tak, jak kniha naznačuje.
Naproti tomu citát z Tao Te ťingu “Teprve když je zrušena velká pravda, může existovat dobrotivost.” si mnozí cizinci oblíbili, protože povzbuzuje lidi k tomu, aby usilovali o konečnou skutečnost a nesoustředili se na “malichernosti”, jako je lidskost, zvyky a synovská zbožnost.
“Zabývat se těmito abstraktními myšlenkami je tradicí cizinců, jako jsem já,” řekl Symington. Po dlouhou dobu byla naprostá většina studentů Oxfordu i Cambridge studenty teologie, protože církev se stala dominantní silou ve středověké Evropě.
Na rozdíl od Západu nebylo ve staré Číně nutné, aby se člověk stal uznávaným teologem nebo se narodil jako šlechtic, aby získal politickou moc. V tomto videu Symington také hovoří o zkouškách Kche-ťü, známých jako úřednické zkoušky, které dávaly civilistům možnost studovat v Kuo-c'-ťienu a díky vzdělání být jmenováni úředníky.
“Vřele doporučuji návštěvu cizincům, kteří chtějí skutečně pochopit čínskou kulturu a kteří chtějí přijet do Číny na podrobnou prohlídku,” řekl Symington, “Dobře se zde zrcadlí čínská historie, kultura a humanistický duch.”
YouTube odkaz: https://youtu.be/MvMCsfx5zU8
Kontaktní osoba: Jane Cheng
Tel: 008610-68996566
E-mail: 1163514639@qq.com